czas dla siebie jest ważny
Samorozwój

Dlaczego czas dla siebie jest ważny?

Natłok ostatnich wydarzeń mógł sprawić, że czujesz się przygnębiony, zagubiony. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która raczej nie lubi się wystawiać na języki, jest wrażliwa i nie czuje się na siłach, żeby jakoś bardzo się angażować. Ja to rozumiem, bo mam podobnie. Ale doszłam do wniosku, że będę robić, to, co miałam zaplanowane. Dlatego dzisiaj podzielę się z Wami kluczem do efektywności, kluczem do odzyskania równowagi, tym, dlaczego czas dla siebie jest ważny.

Abstrahując już trochę (ale nie całkowicie) od aktualnej sytuacji, chciałabym Ci przypomnieć, że czas dla siebie jest naprawdę ważny. Czas, który poświęcamy sobie, na drobne przyjemności. Na zaopiekowanie się swoimi emocjami i po prostu na spotkanie się ze sobą to nie jest jakieś „widzi mi się”. To nie egoizm w złym tego słowa znaczeniu. To po prostu świadomość tego, że bez zaopiekowania się sobą i swoimi potrzebami nie będziemy w stanie wydajnie funkcjonować, pracować, uczyć się.

czas dla siebie jest ważny

Tak, dokładnie tak jest. Nawet jeśli w tym momencie nie czujesz, że brak odpoczynku jakoś szczególnie wpływa na Ciebie negatywnie, to nauka i przykład wielu osób pokazują, że prędzej czy później nieodpoczywanie skończy się to dla Ciebie źle. Może mieć to wpływ na zdrowie fizyczne, ale też Twoja psychika może ucierpieć. Jeśli nieustannie pędzisz nie zatrzymując się i nie zastanawiając się, jakie masz potrzeby, jakie emocje odczuwasz to wiedz, że to droga do nikąd.

Dlaczego czas dla siebie jest ważny?

Dopiero kiedy się zatrzymasz, możesz dotrzeć do tego, co faktycznie masz w sobie. Każdy z nas odczuwa jakieś emocje, kwestia tylko czy masz świadomość jakie to są? Masz sposób na pomieszczenie ich w sobie czy na wyrażenie ich? Wiem, że na początku zmierzenie się z tym, co mamy w środku może być bardzo trudne (sama to przeszłam), ale jest naprawdę uwalniające. Sprawia, że w końcu odczuwamy spokój. Nie boimy się tego, co mamy w sobie. Chcę też podkreślić, że jeśli się nie zatrzymujesz, nie dajesz sobie możliwości, żeby wyrazić i nazwać to, co czujesz bardzo możliwe, że gdzieś upychasz te swoje emocje w ciało. Może często boli Cię głowa? Masz problem z kręgosłupem? Boli Cię brzuch? I mogłabym tak wymieniać i wymieniać dolegliwości, które mogą się pojawiać przez nieuporządkowane emocje.

czas dla siebie jest ważny

Naprawdę warto o siebie zadbać – zwłaszcza w tym zwariowanym czasie. Wszystko na tym świecie przemija, więc ta sytuacja też przeminie. Kwestia tylko, żeby po tym, jak to się skończy nie zostać jednym wielkim wrakiem człowieka. Jeśli nie radzisz sobie sam – poproś o pomoc innych. Zwróć się do przyjaciela czy do specjalisty – psychologa, psychoterapeuty. Tylko w momencie, kiedy poświęcisz czas sobie i temu, co odczuwasz, będzie mogła zajść jakaś zmiana, poprawa.

Oprócz tego, dzięki temu, że poświęcimy czas tylko dla siebie, na to, co lubimy po prostu poprawia się nasz humor. Mamy większe chęci, żeby się działać. Bo kto nie czuje się dobrze po tym, jak zrobi coś fajnego dla siebie? 😉

Przecież jestem młody – po co mi odpoczynek?

Może się też pojawić taka myśl, że przecież jestem młody – po co więc mam odpoczywać? Tutaj przychodzę z wyjaśnieniem: w czasie wolnym nasz mózg przełącza się z działania na sieci wykonawczej odpowiedzialnej za wykonywanie zadań, na sieć domyślną odpowiedzialną za kreatywne myślenie. To właśnie w trakcie odpoczynku przychodzą nam najlepsze pomysły. Ostatnio Martyna Bliga na swoim instastory opowiadała, że siedząc i ucząc się kaligrafii (robienie szlaczków w ramach odpoczynku), przyszło jej do głowy tyle pomysłów, że aż sama jest pod wrażeniem i to jest właśnie to, o czym Wam piszę!

czas dla siebie jest ważny

Kiedy odpoczywasz robi Ci się przestrzeń w głowie. Jednak pamiętaj! Ważnym jest, że aby efektywnie odpoczywać powinieneś odłożyć telefon, komputer, telewizor na bok. One zaprzątają Ci głowę i sprawiają, że koncentrujesz się na nich. Po prostu jeśli odpoczywasz w sposób, który nakierunkowuje Cię na konkretne zadanie. Mobilizuje do wykonania czegoś (np. oglądanie czegoś), nie oczekuj, że pojawią się w Twojej głowie kreatywne i innowacyjne pomysły, ponieważ Twój mózg nieustannie działa na sieci wykonawczej.

Podsumowując

Czas dla siebie jest ważny, ponieważ tylko w momencie, kiedy się zatrzymamy możemy zdać sobie sprawę, co czujemy i zadziałać tak, żeby poczuć się lepiej. Mamy możliwość skonfrontowania się ze swoimi emocjami. Poza tym robiąc to, co lubimy po prostu zwiększa nam się ochota do życia. Zmienia się nastrój, który powoduje, że lepiej się czujemy. Natomiast dla osób rządnych nowych pomysłów, projektów i chcących kreatywnie myśleć, odpoczynek i czas dla siebie da Waszym mózgom możliwość na wygenerowanie nowych, fajnych pomysłów.

To jak? Zgadzacie się ze mną, że czas dla siebie może wnieść dużo dobrego? 😀


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim z kimś koniecznie! Mi będzie przemiło, a ta osoba na pewno zyska.

Natomiast jeśli chcesz porozkminiać trochę nad tym, dlaczego jako ludzie różnimy się i co się stało, że Ty jesteś taki, a nie inny zajrzyj do tego wpisu: Co się stało, że taki jestem?

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji. ?

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz