Sens w pracy i życiu
Samorozwój

Sens w pracy i życiu – Jak wpływa na nasze funkcjonowanie?

Sens w pracy i życiu – co zmienia? Jak wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie i czym tak naprawdę jest? Zapraszam Cię do poznania czynnika, który ma WIELKIE przełożenie na Twoją codzienność. Przyjrzyj się swoim przekonaniom i dowiedz się, co z nich chcesz wziąć dalej dla siebie.

Tekst podzieliłam na dwa obszary- pierwszy jest bardziej teoretyczny (bo wiem, jak mało informacji na ten temat jest w języku polskim). Drugi praktycznie pomoże Ci się przyjrzeć swoim przekonaniom o Twoim życiu i określić, co możesz wdrożyć, by czuć więcej spełnienia i satysfakcji w codzienności. Dlatego jeśli interesują Cię ćwiczenia od razu przejdź do drugiej sekcji:)

I. Jakie jest źródło?

Tak, jak pisałam w poprzednim wpisie, pojęcie sensu funkcjonuje w społeczeństwie już od starożytności. Rozważali nad nim m.in. Arystoteles czy Sokrates. Jego źródło bierze się z filozofii, ale także z teologii, gdzie na terminami sensu życia i pracy rozprawiał m.in. św. Benedykt z Nusji czy św. Teresa z Ávili. W psychologii temat ten zaczął funkcjonować po II Wojnie Światowej za sprawą Viktora Frankla. W dzisiejszym czasie istnieje rozróżnienie na sens życia a w życiu oraz sens pracy a w pracy. Ten pierwszy odnosi się właśnie do kwestii związanych z duchowością, natomiast ten drugi funkcjonuje w psychologii.

Czym więc jest owo poczucie sensu?

Na bazie rozmów z dr Oliwią Samelak oraz podpierając się autorytetem Alberta Bandury (1996,2006) i Tatjany Schnell (2013) definiuję poczucie sensu jako przekonanie, ponieważ to właśnie to, jak oceniamy swoje życie, co o nim myślimy rzutuje na to, czy owy sens czujemy, czy nie.

Sens w pracy i życiu dotyczy tego, czy czujemy, że to, czego się podejmujemy jest dla nas wartościowe i ważne.

Sens w pracy i życiu – jak wpływa na nasze funkcjonowanie?

Twoje przekonania o sensie swojego życia, to jak postrzegasz swoją pracę i czy dostrzegasz w niej wartość, mają fundamentalny wpływ na wszystkie obszary Twojego istnienia. Kiedy widzisz sens w tym, co robisz, odczuwasz głęboką satysfakcję, która przekłada się na jakość relacji, jakie budujesz, i na to, jak postrzegasz samą siebie. To z kolei wpływa na to, na co się godzisz w życiu, oraz czy czujesz prawdziwe spełnienie. Sens nadaje kierunek i nadaje głębszy wymiar naszym codziennym działaniom.

Spojrzyj na to w ten sposób – jak chętnie i często podejmujesz się tego, co nie jest dla Ciebie subiektywnie ważne? Obstawiam, że niezbyt często i chętnie. Natomiast, kiedy sprawa dotyczy rzeczy dla Ciebie ważnej np. awansu, zdania egzaminu, czy pomocy komuś, kto jest dla Ciebie ważny, nawet, gdy z początku Ci się nie chce, zrobisz to.

Jeśli praca, którą wykonujesz nie sprawia, że czujesz, że robisz coś ważnego, prawdopodobnie się w niej frustrujesz, nie pracujesz tak efektywnie, jakbyś mogła.
Z drugiej strony, jeśli nie zastanawiasz się po co daną pracę wykonujesz, to może się okazać, że sukces, który osiągniesz wcale Cię nie ucieszy.
Przyglądając się sensowi w życiu – jeśli nie zastanowisz się, po co żyjesz, jaki jest Twój cel, może się okazać, że za kilka, czy kilkadziesiąt lat spojrzysz na swoje życie i stwierdzisz, że tak naprawdę nie robiłaś tego, co dla Ciebie ważne, tylko realizowałaś pomysły innych ludzi.

W dzisiejszym świecie często zapominamy o tej ważnej kwestii sensu w pracy i życiu. Gonimy za kolejnymi celami, nie zatrzymując się, by zadać sobie pytanie: czy to życie, które prowadzimy, naprawdę nas satysfakcjonuje? Jak zauważyła jedna z Was w rozmowie ze mną – często pędzimy za innymi, nie zastanawiając się, czy ta droga naprawdę prowadzi nas tam, gdzie chcemy być.

II. Sens w pracy i życiu – jak go postrzegasz?

Wiemy już, że Twoje „po co” (sens) w byciu w relacjach, w pracy, w codziennym funkcjonowaniu wpływa m.in. na to, na co się godzimy, czy realizujemy swoje cele i mamy chęć do pracy. Jestem jednak świadoma, że wcześniej mogłaś się nie spotkać z tym, jak określić, co faktycznie jest dla Ciebie ważne i sprawi, że Twoja codzienność będzie dawała Ci satysfakcję.

Z tego powodu przygotowałam dla Ciebie zadanie, które pozwoli Ci określić, w jakim punkcie jesteś teraz oraz jak zwiększyć odczuwanie spełnienia i satysfakcji w codzienności.

Znajdź dla siebie chwilę czasu i pozwól wybrzmieć temu, co czujesz.

Zanim usiądziesz do odpowiadania na pytania, przygotuj sobie notes, długopis, coś dobrego do picia… Super, gdyby udało Ci się znaleźć przestrzeń na wyciszenie, spacer. Następnie usiądź z kartką papieru, przeczytaj pytania i odpowiedz na nie tak, jak na ten moment faktycznie, subiektywnie czujesz… Zero ściemy – same autentyczne odpowiedzi 😉 Tylko wtedy ćwiczenie przyniesie najlepszy efekt 😉

  • Czy Twoja praca wnosi Twoim zdaniem wartość w ten świat, w społeczeństwo? Dlaczego?
  • Jeśli jutro miałabyś się nie obudzić, to czego najbardziej byś żałowała? Jaki był sens Twoich dotychczasowych działań?
  • Dlaczego realizowałaś dotychczas takie zadania?
  • Co sprawiało, że w taki sposób się zachowywałaś?
  • Po co żyjesz?
  • Po co wykonujesz swoją pracę?
  • Co zobaczyłaś? Jakie wnioski wyciągasz z odpowiedzi na powyższe pytania?
  • Według jakich wartości chcesz żyć?
  • W jaki sposób nie chcesz już żyć?
  • Co czujesz, że ma sens? Czego realizacji chcesz się podjąć?
  • Jaki pierwszy krok możesz uczynić, by Twoje życie i praca były takie, jak pragniesz?

Wiem – mocne i może być trudne. Ale to dzięki takim chwilom zatrzymania i refleksji mamy lepszy kontakt ze sobą, a idąc za Franklem (2009) jest mniejsze prawdopodobieństwo doświadczenia egzystencjalnej pustki. Ta natomiast może prowadzić do apatii, marazmu, a ostatecznie do depresji. Moim zdaniem lepiej temu zapobiegać na tyle, na ile się da.

Jeśli na tu i teraz odpowiedzi na powyższe pytania Cię nie satysfakcjonują, przytłaczają, czy nie wiesz, jak na nie odpowiedzieć – śmiało odezwij się do mnie! Pamiętaj też, że Frankl (2009) twierdzi, że sensem życia człowieka jest wypełnianie wyjątkowego zadania, które każdy z nas ma do spełnienia w tym świecie. Ty też!

Odezwij się do mnie, jeśli pragniesz odkryć i zrealizować z lekkością swoje wyjątkowe zadanie! 


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!
A jeśli chcesz przeczytać o tym dlaczego warto zadbać o sens życia i pracy zajrzyj tutaj.
Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!

Wskakuję na Instagram!       Wskakuję na Facebooka!

Bibliografia:

  1. Bandura, A., Barbaranelli, C., Caprara, G. V., & Pastorelli, C. (1996). Mechanisms of moral disengagement in the exercise of moral agency. Journal of Personality and Social Psychology, 71(2), 364–374. https://doi.org/10.1037/0022-3514.71.2.364

2. Bandura, A. (2006). Toward a psychology of human agency. Perspectives on Psychological Science, 1, 164-180.

3. Frankl V., Człowiek w poszukiwaniu sensu, Czarna Owca, Warszawa 2009.

4. Schnell. T. (2013). Predicting meaning in work: Theory, data, implications, The Journal of Positive Psychology: Dedicated to furthering research and promoting good practice, DOI: 10.1080/17439760.2013.830763

Dodaj komentarz