jak zaakceptować siebie
Samorozwój

Jak zaakceptować siebie?

Wieczne wypominanie błędów i pomyłek. Ciągła potrzeba korygowania czegoś w sobie nie pozwalająca cieszyć się dotychczasowymi osiągnięciami. No i oczywiście nieustanne zatrzymywanie się na tym, co negatywnego w sobie widzimy… Ciekawi mnie czy kiedyś zastanawialiście się, jak zaakceptować siebie, jak pozbyć się tych wszystkich „brzęczących” obaw i wspomnień ograniczających nasze szczęście i wolność?

Na wstępie chciałabym tylko zaznaczyć, że nie ma nic złego w posiadaniu oczekiwań i jakiś wymagań w stosunku do siebie. Problem jednak pojawia się w momencie, kiedy nasze wymagania są coraz większe, a my nieustannie widzimy rzeczy do poprawki w swoim zachowaniu czy wyglądzie. Akceptacja siebie jest bardzo ważna na każdym etapie naszego życia. Niezależnie czy dopiero wychodzimy z jakiegoś życiowego bagna, czy osiągnęliśmy wiele sukcesów i pozornie jesteśmy szczęśliwym człowiekiem.

Dlaczego zaakceptowanie siebie jest tak ważne?

Zaakceptowanie siebie jest ogromnie ważne, aby móc zacząć żyć prawdziwie. Nie da się prawdziwie przeżyć tego życia, jeśli nie zaakceptujemy tego, jacy jesteśmy i nieustannie będziemy się starali coś w sobie zmienić czy stać się osobą, jaką nie jesteśmy.

Jak więc zaakceptować siebie?

Przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że nie ma ludzi idealnych. Każdy kiedyś popełnił jakiś błąd. Każdy miał jakiś problem czy zawirowanie w życiu… Skoro nikt nie jest idealny, to Ty też nie musisz! Możesz sobie pozwolić na bycie wystarczającym. Nie musisz w każdej sytuacji wypadać idealnie, ani nawet dobrze. Owszem warto, abyś nieustannie starał się być jak najlepszą wersją samego siebie, ale nic się nie stanie, jeśli czasem „podwinie Ci się noga”.

jak zaakceptować siebie

Dla mnie takim przełomowym momentem było zdanie sobie sprawy, że moi rodzice nie są idealni. Że mogę się od nich różnić i że oni też popełnili błędy w przeszłości. Ale czy to oznacza, że są złymi ludźmi? Zupełnie nie! Są po prostu normalni. Zawsze, jak mojej mamie coś się wyleje czy spadnie jej coś w kuchni albo zdarzy jej się jakaś dziwna sytuacja, to mam takie ufff… Nie jestem jedyna. 😀 I taka prawda. Może przykład jest błahy, ale każdemu czasem zdarzają się wpadki czy dziwne sytuacje. Grunt, to dać sobie na nie przyzwolenie i wyciągać z nich wnioski. Ale nie takie w stylu – jestem beznadziejny, już nigdy więcej tam nie pójdę/nie zrobię tego. NIE! Zamiast tego zastanów się, co  na następny raz zrobiłbyś inaczej i tyle. Zostaw tę sytuację, która się wydarzyła.

Traktuj porażki jako lekcje. W końcu jesteś tylko człowiekiem, prawda?

Jeśli chcesz siebie zaakceptować, to powinieneś zaakceptować i pogodzić się ze wszystkim, co się kiedyś wydarzyło. Nie zmienisz przeszłości, ale możesz zmienić swoją postawę i swoje „odbieranie” tego, co się wydarzyło. Niezwykle uwalniającym jest przebaczenie, zarówno sobie samemu, jak i innym osobom. I można się burzyć, dlaczego ja mam im wybaczać takie paskudztwa, przecież oni mnie tak skrzywdzili i tym podobne…

jak zaakceptować siebie

Ale pamiętaj – brak przebaczenia uderza przede wszystkim w Ciebie i to Ciebie zamyka i rani. Zaakceptuj to, że Twoja przeszłość jest taka, a nie inna. Dokonaj przebaczenia na poziomie woli (bo to, że komuś przebaczyłeś wcale nie oznacza, że już nie jest Ci przykro z tego powodu, czy że czujesz się nagle lekki i szczęśliwy). Ale ono sprawia, że stajesz się człowiekiem wolnym i ze swojej strony odpuszczasz wszystko co się wydarzyło. Jeśli jesteś osobą wierzącą, to poproś Jezusa, żeby dokonał przebaczenia za Ciebie. Powiedz Mu, że sam nie potrafisz. Ja niejednokrotnie się w ten sposób modliłam i to serio pomaga. Po prostu przebacz sobie i innym, sam zobaczysz jak bardzo to uwalniające.

Zadbaj o siebie i odkryj, jak niesamowity jesteś!

Jeśli źle się czujesz pod względem swojego wyglądu, to o siebie zadbaj! Pójdź do jakiegoś stylisty, pochodź po sklepach, poprzymierzaj różne ubrania i dostrzeż, że masz w sobie to coś. Bardzo możliwe, że ukryłeś je pod stertą uprzedzeń do siebie samego. Zmień fryzurę. Takie zmiany zewnętrze też mają wpływ i mogą Ci pomóc siebie zaakceptować. Pamiętaj -nawet najpiękniejsza modelka, jeśli nie będzie o siebie dbać, chodzić do fryzjera, używać dobranych do siebie kosmetyków i dbać o siebie, stanie się brzydka. Nie ma ludzi brzydkich, są ludzie zaniedbani, dlatego zadbaj o siebie i odkryj jak niesamowity jesteś!

jak zaakceptować siebie

Jak zaakceptować siebie? Poprzez poznawanie siebie. Czasem powolne i męczące, ale dogłębne i systematyczne. Wtedy okazuje się, że jest się naprawdę fascynującą osobą. Stajemy się dla siebie przyjacielem i zaczynamy dawać sobie przyzwolenie na drobne błędy i pomyłki – tak jak pozwalamy i wybaczamy je osobom, które kochamy.

Żeby zaakceptować siebie warto też zdać sobie sprawę z tego, co się wydarzyło w przeszłości. Co miało wpływ na to, że jesteśmy tacy, a nie inni, ale tym zajmiemy się w następnym wpisie… A tymczasem pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych! Nie stawiaj sobie nieosiągalnych i wygórowanych wymagań, tylko zacznij cieszyć się tym, co masz i co Ci wychodzi. Uciesz się tym, że jesteś niepowtarzalny i że tą swoją wyjątkowością ubogacasz ten świat! 😉 😀


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!

A jeśli chcesz przeczytać dlaczego tak ciężko jest nam być pewnym siebie, zajrzyj tutaj! 

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie duużo się dzieje!

Wskakuję na Insta       Wskakuję na Facebooka

Dodaj komentarz