jak mieć szczęśliwe relacje?
Samorozwój

Jak mieć szczęśliwe relacje? – 7 sposobów na budowanie dobrych relacji

Jak mieć szczęśliwe relacje? Jak być szczęśliwym w relacjach i jak budować te trwałe? Rozejrzyj się wokół – tak wiele osób tkwi w niezadowalających czy we frustrujących relacjach. Zastanów się – chcesz tak jak oni godzić się na coś, co jest w miarę w porządku, czy może jednak chcesz cieszyć się i naprawdę czerpać dużo radości i spełnienia ze swoich najbliższych relacji?

Ostatnio pisałam Wam o tym, dlaczego tkwimy we frustrujących relacjach. Dzisiaj natomiast chciałabym Wam wskazać, co zrobić, aby być z relacji zadowolonym. Jak je budować, na co zwracać uwagę? Jak działać?

Mając doświadczenie wielu totalnie różnych, cudownych, ale też i okropnych relacji i korzystając z wiedzy, którą mam z ostatnich konferencji ze Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, chciałabym Ci pokazać w 6 punktach, co możesz zrobić, aby Twoje relacje były dla Ciebie jak najlepsze.

1. Pamiętaj, żeby rozmawiać

Bez rozmowy i otwartego dialogu żadna relacja się nie będzie dla obu stron satysfakcjonująca. Rozmowa i mówienie o swoich potrzebach i przemyśleniach jest fundamentem, jeśli chcemy stworzyć trwałą i fajną relację. Przestańmy się bać siebie nawzajem i dostrzeżmy, że czasem lepiej się gdzieś pokłócić czy nie zgodzić, ale otwarcie powiedzieć o tym, co myślimy niż zamiatać problemy pod dywan. Rozmowa jest kluczowa zarówno na etapie poznawania danej osoby, jak i później, kiedy dana relacja się pogłębia. Na początku możemy wychwycić czy łapiemy z daną osobą wspólny vibe, natomiast kiedy jesteśmy już z daną osobą bliżej rozmowa jest kluczem do zrozumienia siebie. Jeśli chcemy być prawdziwie szczęśliwi musimy otwarcie rozmawiać, bo inaczej może pojawić się później wiele nieścisłości, które natomiast mogą rodzić konflikty.

2. Wyciągaj wnioski z poprzednich relacji

Każdy z nas był już w jakiś relacji czy relacjach. W szczególności jeśli rozpada się bliska przyjaźń czy związek, to wtedy szczególnie warto zastanowić się, co się stało. Dlaczego ta relacja się rozpadła. Co mi w niej pasowało, a co niekoniecznie. Takie przeanalizowanie tego, co się wydarzyło pozwoli Ci nie popełniać błędu wchodzenia po raz kolejny w relacje, która Cię nie satysfakcjonuje. Kiedy spojrzysz wstecz i przyjrzysz się co Ci odpowiadało, a co niekoniecznie możesz stworzyć pewien wzór, który może Ci pomóc wchodzić w dobre relacje w przyszłości. Nie przechodź bezrefleksyjnie przez to życie, tylko zastanów się, co czujesz i czy dana relacja Ci odpowiada(ła) czy nie i dlaczego.

3. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne w relacjach.

Dla mnie czymś takim jest szczerość i to, że mogę danej osobie zaufać i na nią liczyć. Trochę wynika to właśnie z wniosków, które wyciągnęłam z moich poprzednich relacji. Ciebie również zachęcam do zastanowienia się, jakie cechy charakteru są dla Ciebie ważne, żeby dana osoba miała. Jakich ludzi lubisz, a jakich niekoniecznie? Co jest dla Ciebie ważne?

4. Wychodź do ludzi, poznawaj nowych, sprawdzaj, co Ci pasuje, a co nie.

Nie ma lepszego sposobu na przekonanie się, w jakich relacjach będziemy się dobrze czuli, niż po prostu próbowanie. Oczywiście nie ufaj od razu każdemu w 100% i nie określaj każdego z kim jesteś już 2 miesiące w relacji swoim przyjacielem, tylko po prostu próbuj. Pójdź w takie środowisko np. gdzie ludzie są bardziej konserwatywni, później w takie gdzie są bardziej liberalni. Zwróć uwagę na cechy osób z każdego z tych miejsc. Co Ci w nich odpowiada, a co niekoniecznie?

5. Popracuj nad poczuciem własnej wartości

Jeśli nie zdasz sobie sprawy z tego, że jesteś wartościowy i że naprawdę masz prawo być w tym życiu szczęśliwym, to marne szanse, że będziesz miał satysfakcjonujące dla Ciebie relacje. To jest mega ważne, żeby mieć zdrowe poczucie własnej wartości. Dzięki temu będziemy potrafili stawiać granice, nie będziemy ofiarą w danym związku. Po prostu nie będziemy się godzić na miernotę. 😉

Przeczytaj Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

6. Różni ludzie do różnych rzeczy

Pamiętaj też, że nie musisz, a wręcz nie powinieneś mieć jednej osoby do wszystkiego. 🙂 Z różnymi ludźmi możemy robić różne rzeczy i to jest jak najbardziej okey! Z jednym fajnie będzie pójść na imprezę, a z drugim pogadać, kiedy masz jakąś głęboką rozkminę. Ale to nie oznacza, że jeden czy drugi jest gorszy czy lepszy. Po prostu różne rzeczy Was łączą i to jest spoko 😉 Nie każdy musi być naszym najbliższym przyjacielem, ale też nasz najbliższy przyjaciel nie musi spełniać wszystkich „funkcji”, żeby nam było dobrze w relacjach.

7. Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych

Na koniec chciałabym Ci napisać, że owszem bardzo ważnym i zwiększającym jakość życia jest dobieranie sobie zaufanych ludzi, których lubimy i którzy do nas pasują. Pamiętaj jednak, że nikt nie jest idealny i że w każdej relacji będą kryzysy, momenty kiedy ktoś nas wkurzy czy zrani. Grunt, żeby to nie była codzienność i żeby nie naruszało to normalności. Dajmy sobie przyzwolenie na bycie nieidealnymi i budujmy nasze relacje mimo wszystko na chęci przebywania z drugą osobą. Dawania i brania. 🙂

Podsumowując – jak mieć szczęśliwe relacje?

Wsłuchując się w siebie, wyciągając wnioski z poprzednich relacji i pamiętając, że zarówno ja, jak i ta druga osoba jest wartościowa. Ma prawo mieć gorszy dzień, ale też powinna nadawać na tych samych falach, co ja, żebyśmy się bez większych problemów porozumiewały. Dodatkowym atutem i ułatwieniem jest, kiedy patrzymy na świat podobnie – wtedy życie jest zdecydowanie prostsze!

Mam nadzieję, że dzięki tym trzem wpisom trochę lepiej rozumiesz temat relacji i dostałeś wiedzę o tym, jak mieć te szczęśliwe relacje. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, pisz śmiało, a tymczasem już teraz Ci zapowiadam, że ta wiosna to będzie niezwykły czas, na który przygotowałam dla Ciebie też nowe rzeczy. Jedną z nich są specjalne treści rozwojowe, które przychodzą do osób zapisanych do Rozmarzonego Newslettera!

Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany, koniecznie zapisz się przez formularz dostępny tutaj! Nie czekaj, ponieważ już w najbliższy wtorek pójdzie na Twoją skrzynkę mailową specjalny list o meega inspirującej osobie!


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!

Natomiast, jeśli chcesz przeczytać wpis o tym, po co my w ogóle wchodzimy w relacje zajrzyj tutaj! 

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji, a w najbliższym czasie także pogłębienie tematu relacji. ?

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz