Jak zwiększyć poczucie własnej wartości
Samorozwój

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Można ze wszystkich źródeł wiedzieć, że ma się wartość, ale dopiero zagłębienie się w siebie sprawia, że zyskujemy poczucie własnej wartości.

Ostatnio pisałam o tym, że bez względu na wszystko Twoja wartość jest większa niż wszystkie dobrodziejstwa tego świata razem wzięte. Niemniej jednak mam świadomość tego, że nawet jeśli to wiemy na poziomie racjonalnym, to możemy tego nie czuć. Dlatego dzisiaj chciałabym Ci napisać, co możesz zrobić, żeby zwiększyć tak naprawdę odczuwanie własnej wartości. Nie będzie to w punktach wypisana lista, ale sposób, który pomoże Ci odczuć, że faktycznie masz tą wartość…

Najpierw spotkaj się ze sobą samym

Zacznij od zatrzymania się i przyjrzenia się sobie. Zapragnij w swoim sercu, żeby dostrzec, żeby poczuć tą swoją wartość i wyjątkowość. To jest proces, który możesz rozpocząć, tak po ludzku przyglądając się sobie. Usiądź w spokojnym miejscu i zastanów się, jaki jesteś. Co w sobie lubisz? Co Cię pozytywnie wyróżnia? Co pięknego zrobiłeś w tym życiu (nawet najmniejsze rzeczy)? Nie umniejszaj tego, co zrobiłeś. Zapragnij poczuć tą swoją wartość, uchwyć się tego małego światełka w tunelu, które Ci mówi, że Ty faktycznie ją w sobie masz.

jak zwiększyć poczucie własnej wartości

To Ty sam musisz odkryć tą wartość i przyjąć ją do serca.

Bardzo często jest tak, że my krążymy w tym naszym życiu i liczymy, że kiedy udowodnimy to, pokażemy tamto, zdobędziemy jeszcze coś innego, to wtedy faktycznie takową wartość zdobędziemy. Że my musimy się napracować, żeby zasłużyć na to, żeby mieć poczucie własnej wartości. Zwłaszcza młode kobiety,  mają tendencję do uzależniania swojej wartości od tego czy mają chłopaka, czy nie… To jest przykre, ale później ze strachu, że nikt inny nas nie będzie chciał niejednokrotnie pozostajemy w związkach, które w najlepszym wypadku nic nam nie dają, ale tak naprawdę bardzo często są dla nas toksyczne i nie zadawalające.

Kluczem do uwolnienia się od takiego postrzegania siebie, jest właśnie poczucie w swoim sercu, że ja mam wartość. Że jestem wartościowa bez względu na wszystko. Dzięki temu przekonaniu wytwarza się w nas taka postawa, że skoro jestem wartościowa, to nie powinnam zgadać się na miernotę!

Pierwszym krokiem jest wiara w to i chęć, żeby to poczuć, a ja jestem przekonana, że prędzej czy później Twoje serce przyjmie to, że tak faktycznie jest.

Skąd ta pewność? Po pierwsze sama tego doświadczyłam, że dłuugo chodziłam z takim pragnieniem uwierzenia w to naprawdę, z chęcią poczucia, że ja faktycznie mam wartość i to przyszło. Na maksa niespodziewanie, ale przyszło. Wydaje mi się, że to tak, jak czasem próbujemy coś zrozumieć, czy rozwiązać jakiś problem i „nie czujemy”, nie odnajdujemy żadnej odpowiedzi. Ale ciągle chodzimy z tym mając to „z tyłu głowy” i nagle ta odpowiedź/to rozwiązanie się znajduje. Jeśli tylko będziesz otwarty i naprawdę będziesz chciał usłyszeć i poczuć całym sobą tą prawdę o Twojej wartości, o której piszę, to jestem przekonana, że Twoje serce je przyjmie. Twój mózg (może to dziwnie zabrzmi), ale przyswoi nowa informację. Twój nowy sposób patrzenia na siebie, jako na wartościową osobę. To jest proces. Proces zbierania informacji na swój temat, burzenia starych schematów i światopoglądów. Ale tak jak pisałam, niezwykle wartościowy i na pewno skuteczny.

Uwolnij się od swojej przeszłości!

Coś, co jest też mega ważne to fakt, żebyś przestała patrzeć na siebie nieustannie przez pryzmat tego, co Ci nie wyszło. Tego, co powiedzieli Ci na Twój temat inni. To jest fundament i klucz, bo bardzo możliwe, że uwierzyłeś w coś, co powiedzieli Ci inni, a co w ogóle nie jest prawdziwe i nie ma przełożenia na rzeczywistość.

Możesz sobie teraz pomyśleć – okey, ale mi jest naprawdę ciężko uwierzyć w to, że mam wartość. W życiu spotkało mnie wiele przykrości, usłyszałem wiele okropnych słów na swój temat… Mnie w odpowiedzi na to, nasuwają mi się dwa aspekty do głowy:

Po pierwsze, zbierz te wszystkie racjonalne argumenty dotyczące Twojej wartości, które masz. To, co pisałam w poprzednim wpisie, to co wiesz z książek, Internetu i innych ludzi (tych co mówili, że masz wartość) itp. Zagłębiaj to i zbieraj te informacje, żeby później zapragnąć to odczuć na poziomie ciała (spokój, dobre samopoczucie).

Po drugie, odkryj prawdę, jaka płynie z Biblii, jaka płynie od Boga, który tak bardzo Cię ukochał, że oddał za Ciebie życie! (Przecież, za byle kogo nikt nigdy w historii świata, życia nie oddał). Odkryj prawdę, że jesteś długowyczekiwanym skarbem Boga. Że On jest zachwycony Tobą! Otwórz się chociaż troszkę na Niego, a jestem przekonana, że On Ci pokażę, jak bardzo ważny i bezcenny dla Niego jesteś.

Wiedza jest ważna, ale ona może nic nie zmieniać

I ta świadomość, odkrywanie tego, jest bardzo potrzebne. Ja jednak doświadczyłam, że mimo tego, że to wszystko wiedziałam, to nadal nie potrafiłam przyjąć tego, jako prawdę. Moje serce nie czuło tego. Dlatego zyskałam takie przeświadczenie i myślę, że ono dotyczy wielu ludzi, że Ty sam musisz pochodzić z tym pytaniem „czy moje życie ma wartość?” i pragnieniem poczucia się wartościowym, bo nikt inny jak Ty sam nie odpowiesz Tobie na to pytanie. To Ty sam w relacji ze sobą, musisz odkryć, że naprawdę masz wartość! Nie zrobi tego za Ciebie mąż, chłopak, mama, tata, siostra, babcia, nawet Bóg! To Ty sam ze sobą musisz się dogadać i niejako wytłumaczyć sobie, przyjąć do siebie tą prawdę, że naprawdę jesteś wartościowy. A wtedy wierzę, żę to poczucie własnej wartości naprawdę przyjdzie i odkryjesz jakie to jest niesamowite…

Mam nadzieję, że ten wpis stanie się dla Ciebie początkiem lub rozwinięciem poszukiwania poczucia własnej wartości. Poszukuj, a ja jestem pewna, że odkryjesz, że Twoje życie ma wartość i poczujesz, jak to cudownie, kiedy nikt, ani nic nie może Ci jej odebrać…


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim z bliską Tobie osobą! Mi będzie przemiło, a ta osoba być może wkroczy na fascynującą drogę odkrywania poczucia własnej wartości!

Natomiast jeśli zastanawiasz się też, jak zaakceptować siebie, konieczniej zajrzyj do mojego wpisu na ten temat. 

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji. ?

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz