złe decyzje wykształcenia
Marzenia

Co jeśli podjąłeś złe decyzje pod względem wykształcenia?

Liceum, technikum, zawodówka… Nauka, studia, praca… Tak szybko musimy podjąć tak ważne decyzje, które mają wpływ na całe nasze życie. Część osób ma farta, dostaje wsparcie i potrzebne narzędzia do tego, żeby lepiej  poznać siebie i zdecydować, czym chce się zajmować w życiu dorosłym. Ale jest też znaczna część społeczeństwa, która podjęła złe decyzje pod względem swojego wykształcenia i kariery. Co w takim momencie? 

Załóżmy, że skończyłeś studia i musisz podjąć się pracy. Idziesz do niej i okazuje się, że to wcale nie jest to. Że miało być tak cudownie, a wyszło nie do końca. Albo po szkole średniej trafiasz na uczelnię, ale te przedmioty tak naprawdę Cię nie ciekawią. Została podjęta nietrafna decyzja i co teraz? Załamka? Szkoda czasu na zmiany? Niekoniecznie… Co zyskujesz dzięki nietrafnym decyzjom? – świadomość tego, czego nie lubisz i co Ci nie odpowiada. Każde doświadczenie nas czegoś uczy, jeśli tylko wyciągniemy z niego wnioski.

W momencie, kiedy widzimy, że coś jest nie tak i że jakieś decyzje zostały źle podjęte, warto zatrzymać się i zastanowić się, czy chcemy, żeby tak było dalej, czy może raczej chcemy coś zmienić? Czy chcemy się zgodzić na szarzyznę w naszym życiu, czy oczekujemy czegoś więcej?

Dlaczego warto zmieniać decyzje?

Zdecydowanie warto, żebyś o siebie powalczył! W pracy spędzamy bardzo dużą część swojego życia, dlatego jeśli jesteś w niej nieszczęśliwy, spróbuj coś zmienić. A nawet, jeśli jeszcze nie zacząłeś pracować, ale czujesz, że nauka, którą masz na uczelni czy w szkole, nie daje Ci satysfakcji, zastanów się, co faktycznie może Ci ją dać.

Rzadko kiedy, dostajemy w szkole narzędzia, które ułatwiają podjęcie decyzji zawodowych, dlatego spróbuj sam o siebie powalczyć! Nie trzeba daleko szukać – tutaj masz chociażby link do mojego darmowego ebookaktórego jeśli tylko przeczytasz i zrobisz te ćwiczenia, to będziesz o krok bliżej do rozpoczęcia satysfakcjonującej ścieżki kariery.

Tylko nic się samo nie stanie.

Mózg nie lubi zmian, społeczeństwo nie lubi i ma problem, kiedy ktoś próbuje działać, żeby być szczęśliwym, dlatego podejmowanie znaczących decyzji o zmianie swojej dotychczasowej ścieżki kariery może być naprawdę trudne. Ale czy to oznacza, że nie warto się ich podejmować? Zdecydowanie warto! Przygotuj się tylko na racjonalne wytłumaczenie swojej decyzji. Niech pójście za Twoim sercem łączy się z faktycznym przemyśleniem danej sprawy. Miej też świadomość, że ludzie chwilę pogadają, a potem przestaną, więc nie warto ze względu na ludzkie gadanie rezygnować z jakiś swoich planów i marzeń. 😉

Bądź rozsądny

Nie zmieniaj wszystkiego nagle i od razu. Zawsze jest czas na zmiany, ale nie warto od razu rzucać jedną rzecz na rzecz drugiej. Najpierw utwierdź się, że chcesz się iść w tą drugą rzecz. Zanim przykładowo zmienisz kierunek studiów, sprawdź czy ten drugi na pewno Ci się podoba. Określ, co Ci się nie podoba na aktualnym, czego Ci brakuje, a co jest fajne i na tej podstawie podejmij tę decyzję.

Warto też, żebyś się przyjrzał, czym dotychczas kierowałeś się przy podejmowaniu swoich zawodowych decyzji. Był to tylko rozsądek? A może wręcz przeciwnie? Było to oparte na nagłym porywie serca, bo coś Cię zafascynowało? Przyjrzyj się temu. Zastanów się, czy wsłuchiwałeś się w siebie przy równoczesnym przyjrzeniu się temu, jakie są realia rynkowe?

W dzisiejszym świecie jest wielu specjalistów i ludzi z wyższym wykształceniem, którzy nie potrafią znaleźć pracy. Dlaczego? Bo nie zastanowili się, co będą mogli po danym kierunku robić. Czy dana decyzja jest też korzystna pod względem ekonomicznym. Z pracy należy potem się utrzymać, więc ważnym jest, żeby dawała pieniądze, które pozwolą nam spokojnie żyć. I owszem ze wszystkiego da się zrobić biznes, tylko kwestia czy faktycznie masz na to siłę i chęć? Jestem przekonana, że dla większości z nas pragnienia naszego serca da się połączyć z fajnym zarabianiem, tylko trzeba to dobrze przemyśleć.

Zastanów się dzisiaj, co lubisz robić, czego chcesz i jeśli czujesz, że jakieś decyzje były nietrafne, dokształć się. Zmień kierunek.

Próbuj, bo inaczej nie dowiesz się, co Ci tak naprawdę odpowiada.

Oczywiście jeśli masz ochotę mogę pomóc Ci rozwiązać ten problem i nie musisz zmagać się z tym sam. Napisz do mnie lub wejdź tutaj, gdzie przeczytasz o Fundamencie Zawodowym, który stworzyłam, aby pomagać takim osobom jak Ty. Pomogę Ci odnaleźć się na rynku, odczuwać spełnienie z tego, co robisz, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele czasu, stresu i energii na błędne decyzje!


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!

A jeśli chcesz zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od życia zapraszam Cię na wpis o tym o tutaj.

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz