Marzenia

Czego chcesz od życia?

Czego chcesz od życia? To się samo nie znajdzie. Nie przyjdzie i nie zapuka – halo tu jestem zajmij się mną.

Jeśli nie wiesz, po co teraz podejmujesz się tych różnych codziennych spraw, to obawiam się, że w Twoim dorosłym życiu nie będziesz prawdziwie szczęśliwy. Co nadaje sens Twoim działaniom?

Wiesz, co znaczy dryfować? Taki moment, kiedy łódź znajduje się na wodzie, ale nie płynie w żadnym określonym kierunku, tylko utrzymuje się tam, gdzie woda ją prowadzi. Bez celu, bez steru, bez mety… Tak w sumie jesteś, ale nie wiesz po co i jakoś przetaczasz się przez to życie… Od weekendu do weekendu, od wakacji do wakacji. Nieustannie czekając aż w końcu ktoś zaspokoi Twoje potrzeby i sprawi, że poczujesz się cudownie. Jeśli tak masz, to niestety mam dla Ciebie smutną wiadomość…

Czego chcesz od życia?

Musisz sam zastanowić się czego chcesz od życia, jeśli pragniesz zacząć się spełniać i pragniesz być szczęśliwym. To nie znaczy, że nagle masz robić nie wiadomo jak ekstremalne i instagramowe rzeczy. To, czego chcesz od życia może się ukrywać w prostym byciem z rodziną, realizowaniem się na mało znanym kierunku na studiach, pracy w pobliskim markecie, czy po prostu pracą na stabilnym etacie.

Możliwe, że przez to, że Twoje marzenia nie są niewiadomo jak wielkie, ekstremalne i budzące podziw wśród innych możesz dojść do wniosku, że są mniej ważne… Możesz dojść do wniosku, że musisz znaleźć jakieś lepsze, bardziej wymagające, bo przecież, co inni powiedzą i pomyślą. To tak naprawdę ich problem. Każde marzenie ma wartość, jeśli wnosi jakieś dobro do świata.

Lepszy i gorszy?

Nie lubię takiego podejścia, że ktoś jest lepszy, a ktoś gorszy. Że jeden zawód jest bardziej wartościowy od drugiego… Przecież tak nie jest… Wyobrażacie sobie nasze życie np. bez sprzątaczek? Bez pokojówek, kasjerów, kierowców? Ja osobiście nie… Pracując na recepcji niejednokrotnie mogłam porozmawiać z panią Żenią. Ukrainką, która żeby utrzymać swoje dzieci musiała pracować z dala od nich. Gdy tylko jej zabrakło to nagle okazało się jak wiele to miejsce dzięki niej zyskiwało. Te wszystkie ekskluzywne miejsca nie byłyby takie ekskluzywne, gdyby nie praca osób na najniższych szczeblach. Zawsze jest tak, że to wszyscy tworzą tą całość. I pewnie nikomu nie marzy się praca jako sprzątaczka, ale chcę Ci pokazać, że gdziekolwiek się w tym momencie swojego życia znajdujesz, to jesteś potrzebny. Zatrzymaj się w tym momencie i zastanów się do jakiego miejsca chcesz dążyć i jak wykorzystać okoliczności, w których się znajdujesz. Grunt to wiedzieć, dlaczego jesteś tam, gdzie jesteś i co możesz zrobić, żeby być bliżej spełnienia. Tego miejsca, w którym chcesz się znaleźć.

Poza tym, jeśli chcesz spróbować sił w takim, czy innym zawodzie, to nie ma sensu się porównywać, tylko po prostu spróbować. Jak to mówią moi rodzice – żadna praca nie hańbi. 

Ten świat bez Ciebie byłby niepełny.

Nie słuchaj tego, co mówi świat – słuchaj siebie – wtedy będziesz zdecydowanie bardziej szczęśliwy. Kiedy jesteś młody może Ci się wydawać, że niczym się nie wyróżniasz, że może nie warto się narażać na komentarze innych osób. Przecież będę taki inny jeśli zamiast iść na studia rozpocznę pracę po technikum, czy po zawodówce. Jeśli masz pomysł na siebie, to go realizuj!

Jeśli nadal obawiasz się tego, jak zareagują ludzie wokół, to przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – Czy chcesz być w życiu szczęśliwy?

Natomiast jeżeli nie chcesz, to nie musisz się zastanawiać, co chcesz robić, bo to tylko sprawi, że osiągniesz ten stan – bycie szczęśliwym. Ale szczerze powiedziawszy pracując przez rok z młodzieżą w wieku ok 16 lat, nie zdażyło mi się usłyszeć odpowiedzi, że ktoś nie chce być szczęśliwy. Jako młodzi ludzie pragniemy tego szczęścia, pragniemy akceptacji, a równocześnie poczucia niezależności.

Po co robisz to, czym właśnie się zajmujesz? Dokąd Cię to prowadzi?

Jeśli naprawdę chcesz odnaleźć sens i zacząć żyć szczęśliwie, to musisz pozwolić wybrzmieć temu, co masz w sobie. Zastanowić się, czego chcesz od życia, co Cię cieszy, a co frustruje i podjąć się tego, co Cię cieszy. Nawet jeśli będzie to inne od powszechnie przyjętych wzorców życia.

Pamiętaj – ten świat bez Ciebie i Twoich talentów (nawet pozornie najmniejszych) będzie niepełny. Podziel się z nim tym, co masz najpiękniejsze i zacznij kreować Twoje wymarzone życie tu i teraz!… Tylko Ty wiesz, co tak naprawdę Ci się marzy… 😉

To co? Odważysz się podzielić się ze światem, tym, co masz w sobie niezwykłego?

Dodaj komentarz