6 sposobów na wyrażanie emocji
Emocje mogą być naszym sprzymierzeńcem, ale też wrogiem, jeśli nie potrafimy ich wyrażać i odczytywać z nich informacji. Co robić, żeby nie tracić poczucia spokoju? Jak wyrażać je w poprawny sposób? Po co? Żeby dbać o swoje zdrowie i być naprawdę szczęśliwym! Dlatego, jeśli chcesz pogłębić ten temat zapraszam Cię na 6 sposobów na wyrażanie emocji.
Po krótkiej przerwie wracamy do tematu emocji. Ostatnio musiałam trochę pokminić i zastanowić się nad życiem, o czym możecie przeczytać tutaj, ale już odnalazłam siebie na nowo i wracam do tematu emocji!
Każdy z nas odczuwa jakieś emocje, jedni więcej, a inni mniej. Bardziej lub mniej wiemy, co się w nas dzieje, ale one zawsze mają na nas wpływ. Sama podczas terapii doświadczyłam, jak bardzo uwalniającym było nazwanie tego, co w sobie czuję i skąd to się bierze. Czy to łatwe? Na pewno nie. Ale zdecydowanie warte podjęcia. Bo kiedy nauczysz się wyrażać to, co czujesz w akceptowalny społecznie sposób, nie dość, że zyskujesz spokój wewnętrzny, to jeszcze ludziom łatwiej jest Ciebie zrozumieć. Możesz wskazać, czego od nich potrzebujesz i jak mogą Ci pomóc. Same korzyści z tej świadomości i umiejętności, czyż nie? Dlatego teraz zapraszam Cię na konkretnych kilka porad, w których napisałam, jak można wyrażać swoje emocje, aby nas nie tłamsiły, tylko pozwalały żyć pełniej, bo jak pamiętasz, za każdą emocją kryje się informacja 🙂
Kiedy już nazwiesz, co czujesz i zastanowisz się skąd to się bierze masz kilka możliwości „uregulowania” swoich emocji. Jeśli jesteś w stanie zmienić daną sytuację, np. poprzez zmienienie swojego towarzystwa, czy nieoglądanie wiadomości, które Cię denerwują, to po prostu to zrób. To rozwiąże Twój problem. Natomiast, jeśli sytuacja jest nie do końca od Ciebie zależna i nie masz aż tak dużego wpływu na sytuację wokół Ciebie, to nadal istnieje kilka sposobów na wyrażenie Twoich emocji.
1. Rozmowa
Zacznij od fundamentu. Zazwyczaj różne stany emocjonalne wywołują w nas zachowania innych ludzi. Spróbuj porozmawiać z daną osobą o tym, co czujesz, kiedy zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Nie obwiniaj jej, tylko pokaż swoje uczucia i emocje. Zapytaj się, czy widzi ona jakieś rozwiązanie dla tej sytuacji, czy jesteście w stanie wypracować jakiś kompromis lub sposób działania. Jest szansa, że uda się coś zmienić, natomiast jeśli nie przyniesie to większych skutków, a emocje będą się w Tobie dalej wzbierać warto je dalej wyrazić.
W jaki sposób?
2. Napisz to, co czujesz
Wiem, że pisałam i mówiłam o tym wielokrotnie, ale to naprawdę działa! Zarówno w przypływie złości, smutku, jak i radości czy wręcz euforii. Wylanie na papier swoich myśli działa oczyszczająco. To, co było tłumione, zostaje wyrażone. To tak, jak z psem myśliwskim, który długo nie był na spacerze. Będzie niespokojny chodził po domu, domagał się uwagi do momentu, aż nie pozwolisz mu się porządnie wybiegać. Potem natomiast będzie spokojny i po prostu położy się spać. 😉
3. Aktywność fizyczna
Kiedy o niej myślę, przypomina mi się gra TheSims, w której kiedy Sim był zestresowany czy zdenerwowany, pojawiała się opcja, rób pompki. Szkoda, że nam się nie pojawiają takie opcje, które wskazywałyby, że coś jest nie tak, a ćwicząc możemy dać temu upust. Aktywność fizyczna jest świetnym sposobem ekspresji i wyrażenia swoich emocji. Dyscyplin sportowych jest tak wiele, że każdy na pewno coś dla siebie znajdzie!
Spróbuj, zawalcz na pewno coś dla siebie znajdziesz.
4. Rysowanie lub malowanie
Kolorowanie pozwala uspokoić myśli, a rysunek lub malowidło daje przestrzeń do ekspresji. Nieważne czy będzie to brzydkie, czy ładne. Grunt, żeby wyrażało to, co czujesz i sprawiało Ci ulgę. Nie bój się chwycić za ołówek, mazaki, kredki. Może się okazać, że dla Ciebie ten sposób ekspresji będzie najlepszy!
5. Wszelaka twórczość
Jest coś w tym, że najlepsze dzieła artystyczne powstają pod wpływem dużych emocji. Nie podaję tutaj konkretnej dziedziny, bo dla każdego może to być coś innego.
Dla mnie „miejscem” wyrażenia swoich emocji jest taniec i pisanie wierszy do szuflady. Nic nie pozwala mi się tak dobrze uwolnić od emocji, jak napisanie wiersza… Serio i to jest piękne… 🙂
Ale równie dobrze dla kogoś innego takim sposobem ekspresji może być szydełkowanie, robienie w ogrodzie, tworzenie jakiś kompozycji, czy budowanie czegoś. Grunt, to próbować i sprawdzać, co nam pasuje i pomaga.
6. Modlitwa, medytacja, praca z oddechem
Kilka głębokich wydechów może przynieść ogromną ulgę. Oddanie Bogu swoich spraw i emocji może przynieść spokój i pewność, że nie wszystko jest na naszej głowie. Tak naprawdę, jeśli to wszystko zepniemy właśnie w przestrzeń spotkania z Bogiem, który chce nam pomagać, to będzie idealnie. Bo przecież medytacja może też być skierowana ku konkretnemu Bogu. 🙂
Nie warto tłumić swoich emocji, bo one prędzej czy później się w nas odezwą. Uderzą w nas samych tak naprawdę poprzez różnego rodzaju choroby, skurcze, szczękościsk… Serio warto złapać ze sobą kontakt, bo dzięki temu będziemy mogli być dłużej zdrowi i szczęśliwi. Następnym razem, kiedy poczujesz przypływ wielkich emocji, z którymi nie wiadomo, co zrobić, skorzystaj, z któregoś z powyższych sposobów, a gwarantuję Ci, że poczujesz się lepiej!
Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!
A jeśli chcesz przeczytać, dlaczego podział na dobre i złe emocje zamyka nas na ważną informację zajrzyj tutaj!
Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!