
Dlaczego warto wiedzieć, co na nas wpłynęło ?
Dlaczego warto wiedzieć, co na nas wpłynęło? Jak to się stało, że zachowujemy się w taki, a nie w inny sposób? Że podejmujemy takie decyzje i spotykają nas takie sytuacje? Ostatnio mocno zagłębiam się w temat zachowania ludzi. Czytam o analizie transakcyjnej, słucham historii różnych ludzi, obserwuję swoje zachowania. Spotykam bardzo różnorodne osoby w środowiskach, w których dotychczas nie bywałam. To wszystko sprawia, że naprawdę mocno dostrzegam, że warto wiedzieć, co na nas wpłynęło. Co dzięki temu zyskamy? O tym poniżej 🙂
Pozwala uświadomić sobie, dlaczego tak się zachowujesz
Ciągle spotykasz takich samych ludzi? Coś Ci nie wychodzi, czy spotykają Cię takie same sytuacje? Nie dzieje się tak bez przyczyny 😉 Wszystko zaczyna się od naszych rodziców i innych bliskich opiekunów, którzy już żyją w jakiś sposób. Mają swoje przekonania, komunikują się w taki, a nie w inny sposób. Patrzą na świat na bazie swoich przeżyć i doświadczeń.
Ty jako dziecko, chłonąłeś ich przekonania i to, co mówili jak gąbkę. Rodzice na pewno chcieli dla Ciebie jak najlepiej, ale mogli „sprzedać” Ci niewpierające komunikaty. Przykładowo, że jesteś niedojdą życiową, że nic nie osiągniesz, że jesteś nic nie warty. Czasem wystarczyło jedno słowo/zachowanie, które wydarzyło się niechcący w emocjach. Jednak ono sprawiło, że coś się w Tobie zmieniło. Że zacząłeś patrzeć na siebie czy świat w taki, a nie w inny sposób.
Pozwala dorosnąć
Kiedy dowiesz się skąd wzięło się, że działasz i zachowujesz się w taki, a nie w inny sposób, już wiesz, nad czym możesz pracować. Masz lepszą bazę do zmiany. Możesz rozpocząć swoją przemianę. Widząc pewne zależności i zyskując świadomość tego, jaki obiektywnie jesteś możesz w końcu przejąć kontrolę nad swoim życiem.
Możesz wziąć odpowiedzialność za to, jak żyjesz, kim się otaczasz, co robisz, ile zarabiasz.
Dostrzegając to, co na nas wpłynęło zaczynamy widzieć, że niektóre przekonania, czy zachowania wcale nie są takie, jakie byśmy chcieli. Widząc to możesz zdecydować, jakie przekazy chcesz wspierać i co zostawiasz w swoim życiu, a co żegnasz. Jest to cholernie trudne, ale ogromnie wyzwalające i satysfakcjonujące.
Daje szansę na zagojenie się starych ran
Wleczące się za nami poczucie winy, uraza, którą nosimy w sercu. Destrukcyjne zachowania, które wymierzamy w siebie.
Jeśli wpuścimy tam trochę światła, okaże się, że przestanie boleć. Będzie możliwość wyciągnięcia kolca, który nas nieustannie uwierał. Rana się zabliźni i pozwoli nam skupić się na tym, co tu i teraz, a nie ciągle wracać do tego, co sprawiało, że boli.
Pamiętaj, że prawda zawsze finalnie przyniesie dobre owoce. Warto się z nią skonfrontować, odsłonić swoje rany, utulić siebie i pójść do przodu ze świadomością, kim jesteś.
Zdecydowanie łatwiej jest działać w wypracowanych od dzieciństwa schematach i przekonaniach na temat świata. Dużo trudniej jest włożyć czas i energię w to, żeby wyrobić swoją opinię na temat pewnych aspektów życiowych. Przyznać się do tego, że kiedyś nas coś bardzo bolało. Wtedy trzeba wziąć odpowiedzialność za to, jak mamy w życiu. Stajemy się dorośli i zaczynamy mieć wpływ na to, jak wygląda nasze życie. Pamiętaj – możesz nieustannie użalać się nad sobą, jak masz w życiu źle, spotykać toksycznych ludzi, odnosić porażki albo możesz zdecydować, że chcesz inaczej:) Udaj się do specjalisty, poczytaj książki rozwojowe, zapisz się na szkolenie:) Jak poszperasz na moim blogu też możesz znaleźć wiele pytań i zadań, które mogą Ci pomóc uporządkować swoje życie:) To są drobne rzeczy, niektóre totalnie darmowe, które mogą wnieść Twoje życie na wyższy poziom:) Kwestia czy chcesz żyć będąc szczęśliwym i spełnionym? 😉
Dlaczego warto wiedzieć, co na nas wpłynęło?
Aby wieźć szczęśliwe, spełnione i spokojne życie:)
A jeśli chcesz przeczytać o tym, co robić, aby mieć szczęśliwą relację zajrzyj tutaj!
Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!

Co robić, aby mieć szczęśliwą relację?
Zobacz również

Inicjatywa prowadzi dalej
18 listopada 2021
Co zyskujemy dzięki ustaleniu swoich priorytetów?
23 marca 2023