Po co znać swoją osobowość?
Po co znać swoją osobowość? Co zyskujemy dzięki temu, że dowiemy się jakie mamy cechy, jak działamy? Każdy z nas funkcjonuje w tym świecie, ale niewielu z nas wie, jacy jesteśmy i dlaczego. Często zachowujemy się w konkretny sposób i dziwimy się, że ktoś nas nie rozumie. W dzisiejszym wpisie chcę Ci przedstawić, że dzięki poznaniu swojej osobowości w Twoim życiu pojawi się więcej spokoju i zrozumienia.
Zacznijmy od tego czym w ogóle ta osobowość jest. Definicyjnie osobowość – są to „psychologiczne właściwości jednostki, kształtujące różnorodne, chrakterystyczne dla niej wzorce zachowań w różnych sytuacjach i w różnym czasie”*.
Oznacza to, że od naszych wewnętrznych predyspozycji zależy to, jak będziemy się zachowywać w różnych sytuacjach. Osobowość określa pewne wzorce, według których będziemy działać w konkretnym miejscu i czasie. Z jednej strony każdy z nas jest totalnym unikatem, ale z drugiej strony mamy ze sobą coś wspólnego. Przejawiamy pewne wzorce zachowań. Są to pewne typy, wzorce, które nauka ujęła w konkretne słowa i określenia, dzięki czemu, jeśli tylko troszkę będzie nam zależało na poznaniu tej naszej osobowości zyskamy niezwykłe podstawy, które mogą nam pomóc ulepszyć nasze życie. Udoskonalić je i sprawić, że będzie ono dla nas naprawdę fascynujące.
Dlaczego warto poznać to, jakim się jest? Po co znać tę swoją osobowość?
Dzięki temu, że poznasz siebie, swoją osobowość zyskasz świadomość siebie. Za tym natomiast idzie fakt, że będziesz mógł przejąć kontrolę nad swoim życiem. Nad swoim zachowaniem. Skoro wiesz jaki jesteś, przyjrzysz się temu, co powoduje takie, a nie inne zachowanie możesz zacząć decydować czy chcesz, aby tak było czy może chcesz coś zmienić. Zauważając już to, że jakieś Twoje zachowanie przeszkadza Ci w życiu lub że sobie z czymś nie radzisz, coś Ci przeszkadza, pozwala się otworzyć na zmianę.
Przykładowo jesteś osobą o niskim poziomie sumienności według podziału Wielkiej Piątki. To oznacza, że masz małą wewnętrzną motywację. Łatwo Ci odpuszczać, raczej masz słomiany zapłon i ciężko Ci wytrwać w swoich postanowieniach. Czy to oznacza, że w takim razie genetycznie jesteś tak zaprogramowany, że nie będziesz w stanie osiągnąć sukcesu?
Zupełnie nie!
Według badań prof. Carol Dweck, każdy człowiek może osiągnąć sukces, zmienić swoje postępowanie, jeśli tylko zmieni swoje nastawienie. Tak w przypadku sumienności, kiedy zdasz sobie sprawę, że ma ona niski poziom, masz dwa wybory – albo uznasz, że po prostu tak masz i że widocznie, nie są Ci pisane w życiu sukcesy, albo zmienisz nastawienie i po prostu włożysz w pracę w to, żeby jednak wypracować takie zasady działania, które pomogą Ci stać się osobą bardziej sumienną. Nie chodzi o to, żebyś zmieniał swoją tożsamość, ale zauważył, co utrudnia Ci działanie i zastanowił się, co możesz zrobić, żeby być bardziej usatysfakcjonowanym.
Kolejny przykład?
Drugim przykładem, ale z podziału Hipokratesa-Galena jest np. osobowość typu cholerycznego. Są to osoby, które mają inną drogę do ciała migdałowatego, niż pozostała większość. Przez to często zanim pomyślą, wybuchają, dają się ponieść emocjom, powiedzą coś zanim pomyślą. Na co dzień takie zachowania mogą utrudniać nam życie. Kto zna to uczucie, kiedy się coś powiedziało i mówiąc to już się czuło, że lepiej byłoby tego nie mówić…? 😉
No dobrze, ale skoro wiemy, że tak mamy, co możemy zrobić? Po pierwsze mając tego świadomość, możesz wypracować sobie swoje sposoby działania, które pomogą Ci nad tym zapanować. Np. nauczysz się wyłapywać moment, w którym normalnie powiedziałbyś od razu, co myślisz. Dzięki temu zamiast od razu coś powiedzieć, wyłapiesz to i wcześniej zastanowisz się chociaż chwilkę, czy naprawdę powiedzenie tego wniesie coś dobrego w tą sytuację/relację. Dzięki tej świadomości możesz również wytłumaczyć swoim bliskim, dlaczego tak działasz. Że tak naprawdę nie masz złych intencji, tylko wypływa to trochę z Twojej natury. Że pracujesz nad tym, ale że to nie jest takie proste, żeby nie wybuchać od razu.
Podsumowując – po co znać tę osobowość?
Po to, żeby mieć lepszą świadomość siebie i rządzących nami mechanizmów. Żeby wiedzieć, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić zmiany, zadziałać tak, żeby być z siebie usatysfakcjonowanym. I myślę, też że samo poznanie siebie może nam dać bardzo wiele pod względem akceptacji siebie i swojego charakteru. Skoro z testu i z moich naturalnych uzdolnień wynika, że jestem energiczna i spontaniczna, to pod wpływem innych nie będę podporządkowywała się we wszystkim i pracowała np. jako księgowa… Poznanie swojej osobowości pomoże Ci uniknąć wielu pomyłek, błędów i uchroni Cię przed kłótniami…
Edit – po co znać swoją osobowość w obliczu takiej sytuacji, jak konflikt na Ukrainie?
Dzięki poznaniu siebie lepiej wiemy, co nam pomaga i w co się angażować. W sytuacjach kryzysu tym bardziej lepiej zaakceptować siebie. Zobaczyć, co nam pomaga się uspokoić i za tym pójść. I w drugą stronę, jeśli wiemy, że np. coś nam utrudnia życie i nie pozwala zacząć działać, wiemy nad jakim obszarem pracować i dzięki temu, w kryzysowej sytuacji przejmiemy kontrolę nad sytuacją. Owszem, nigdy nie będziemy w 100% pewni, ale znając siebie zmniejszamy ryzyko, że emocje, nasze cechy przejmą nad nami kontrolę, ale że bardziej świadomie pokierujemy swoim zachowaniem.
Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!
A jeśli chcesz przeczytać o tym, jak radzić sobie ze stresem zajrzyj tutaj!
Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!
Wskakuję na Insta! Wskakuję na Facebooka!
*