
Co to znaczy być prawdziwą wersją siebie?
Co to znaczy być prawdziwą wersją siebie? Żyć w zgodzie ze sobą? Ze swoją misją? Czy to ciągłe odczuwanie spokoju, a może takie poczucie, że jestem w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie? Czy jest tak, że czasem jesteśmy prawdziwi, a czasem mniej prawdziwi?
Jakiś czas temu słuchałam konferencji na temat rozwoju człowieka. Po jej odsłuchaniu doszłam do wniosku, że nie da się tak, żeby określić teraz to już jestem ja- prawdziwy ja. A co? Rok temu to nie byłeś prawdziwy Ty?
Co znaczy być prawdziwą wersją siebie?
Jako ludzie jesteśmy istotami bardzo złożonymi, a dodatkowo niepowtarzalnymi. Każdy z nas, mimo że podobny do drugiego, to jednak totalnie różny. Stworzony z zupełnie innego miksu genów i mający różne zestawienie wpływu czynników środowiskowych. Naprawdę jest tak, że różne czynniki miały wpływ na to, jak się zachowujemy i jacy jesteśmy, a niestety mam poczucie, że mimo tego większość z nas lubi patrzeć na innych przez pryzmat tylko swoich doświadczeń i swojej wiedzy. Oprócz tego, jesteśmy mocno nasączeni wzorcami kulturowymi i jedne zachowania są akceptowalne, a inne nie. I tak naprawdę nie ma w tym nic złego, ale często nie szuka się źródła tych zachowań. Nie doszukujemy się, jakie emocje za tym stały, tylko od razu kategoryzujemy, że coś np. było złe i nieakceptowalne. Potem natomiast powstają takie sytuacje, że wstydzimy się jakiejś części siebie, uważamy niektóre emocje za lepsze i gorsze i nie chcemy ich identyfikować jako swoje.
Naprawdę nie ma czego się wstydzić!
A to błąd, bo tak naprawdę nie ma się czego wstydzić. Bo tylko dzięki zagłębianiu się w siebie i zaakceptowaniu, że sam jestem różny w różnych sytuacjach możemy poczuć się prawdziwie wolni. Prawdziwie sobą. Czasem (albo nawet i często) w odkrywaniu tego, co nie do końca nam w sobie odpowiada poczujemy, że kiedy to poznamy i zaakceptujemy, nasze życie staje się zdecydowanie lepsze. Możemy rozpocząć pracę w tym obszarze i dzięki temu tworzyć niejako nową, lepszą wersję siebie. Poza tym każdy człowiek ma w sobie te piękne cząstki i zachowania, ale też tą drugą część którą tak nie do końca lubimy. Grunt to zaakceptować to, że tacy jesteśmy. Zachowywać się i żyć w taki sposób, który będzie nam odpowiadał (oczywiście w poszanowaniu też innych osób).
Owszem wśród ludzi być miłym i otwartym i starać się takim być, jeśli chcesz i zależy Ci na tych relacjach (nawet jeśli ktoś Cię wkurzył). Bo prawdziwe jest i to, że się wściekniesz, ale też to, że pomożesz np. starszej osobie przenieść torbę czy sięgniesz po coś małemu dziecku.
Co ma zmiana do prawdziwości?
Jako ludzie rozwijamy się przez całe życie, a skoro się rozwijamy, to też zmieniamy. To oznacza, że to nasze „ja” się zmienia. Stąd też zdefiniowanie, że teraz wreszcie jestem prawdziwą wersją siebie może być błędne. Bo skąd wiesz, że za rok przykładowo nie będziesz jakieś sprawy postrzegał inaczej? I co, to oznacza, że nie będziesz już prawdziwy? Nie zamykaj siebie w jakiś schematach i pozwól sobie na odkrywanie siebie. Bo przecież prawdziwy Ty się zmienia 😉
Bycie prawdziwą wersją siebie to moim zdaniem nieustanne poszukiwanie i wsłuchiwanie się w siebie. Równocześnie akceptacja siebie, że może teraz nie wiem wszystkiego na swój temat. Gdzieś nie domagam, ale staram się jak najmocniej żyć w zgodzie ze sobą.
Być prawdziwą wersją siebie, to nie udawać i dać sobie przyzwolenie na poszukiwanie. Zaakceptować to, że jestem tak złożoną istotą, że mam prawo czasem siebie nie rozumieć. To żyć akceptując siebie ze wszystkim.
Wymaga to dużego zaangażowania i wysiłku, ale obiecuję Ci – zdecydowanie warto!
Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!
Natomiast, jeśli chcesz pobrać bezpłatnego ebooka z ćwiczeniami, dzięki któremu odkryjesz swoją niezwykłość, zajrzyj tutaj!
Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!
Zobacz również

Dlaczego nie warto czekać z postanowieniami do nowego roku?
9 grudnia 2021
Na co zwracasz swoją uwagę?
2 listopada 2021