kariera
Marzenia

Co możesz zrobić teraz, aby Twoja kariera Cię satysfakcjonowała?

Kiedy można powiedzieć, że rozpoczynamy naszą ścieżkę kariery? Czy da się być specjalistą od zaraz? Po co ludziom trudności związane z wykształceniem, studiowaniem? Nie da się prościej? Łatwiej, szybciej? I tutaj przychodzi ulubiona odpowiedź to zależy. To zależy, bo każda osoba jest inna, bo różne specjalizacje wymagają różnego nakładu pracy.
Jestem z osób, które są bardzo niecierpliwe i wszystko chciałaby od razu (również w życiu zawodowym). Odnalezienie swojego miejsca na początku ścieżki kariery bardzo mocno ułatwiło mi spotkanie z naukowym podejściem Aleksego Pocztowskiego, który podzielił karierę na cztery etapy. Każdy etap czymś się charakteryzuje. Ma swoje plusy i minusy, a nade wszystko wskazuje, co jest normalne w jakim czasie. 

Zapraszam też Ciebie do przyjrzenia się tym etapom! Jestem przekonana, że możesz w nich znaleźć wskazówki dla siebie. Dostrzec, że może trzeba jeszcze chwilę poczekać, co warto zrobić, ale równocześnie, że niezależnie od wykonywanego zawodu, jeśli tylko idziemy w zgodzie ze sobą, perspektywa jest bardzo pozytywna.

I Przygotowanie do kariery

Trwa tak naprawdę od naszych narodzin do 25 roku życia. Jest to czas, który najlepiej wykorzystać na próbowanie! Eksperymentowanie, zbieranie doświadczenia i budowanie swojego cv. Będąc w pierwszym etapie, a co za tym idzie na początku swojej ścieżki kariery, trzeba się liczyć z tym, że zarobki mogą być trochę mniejsze, ale też, że bardzo możliwe, że na tym etapie nie będziemy jeszcze w stanie zarabiać pieniędzy w tym, co studiujemy lub czego się uczymy. Warto nawet za darmo podejmować się, niektórych działań i praktyk. Dzięki nim zdobywamy bezcenne doświadczenie, które przyda nam się i zaprocentuje w późniejszych etapach kariery.

Oczywiście jest część zawodów, które można wykonywać już w tym etapie, jednak jest to na pewno mniejszość. Jeśli jesteś taką osobą, to wiedz, że masz szczęście. 😉

Podsumowując, w tym etapie najlepiej skupić się na:

  • nauce
  • rozwoju swoich pasji i zainteresowań (które nas kształtują)
  • zbieraniu doświadczeń – zarówno zawodowych, ale też relacyjnych czy podróżniczych (które również mogą się przydać w późniejszym szukaniu pracy)
  • zdobywaniu praktyk w zawodzie, który chcemy wykonywać później

II Wczesna kariera

(Wczesne lata życia zawodowego do 30 roku życia)

Na tym etapie liczy się wykształcenie i doświadczenie zawodowe, jakie zebraliśmy w pierwszym etapie. Wczesna kariera trochę przenika się z przygotowaniem do kariery, co oznacza, że do 30 roku życia powinniśmy być zmobilizowani, żeby nasze CV zaczęło wyglądać naprawdę dobrze. Wyróżnia się tutaj dwie strategie –

  • budowanie umiejętności zawodowych, czyli np. praca w restauracji, cukierni, sklepie odzieżowym (gdzie uczymy się obsługi klienta, obsługi kasy czy też po prostu zaradności). Jest to praca w miejscach, które faktycznie nas czegoś nauczą, nawet jeśli nie są bardzo prestiżowe
  • budowanie efektywnego CV, czyli np. pójście na praktykę do dużej, znanej firmy. Jak wiadomo praktyki w dużych firmach często wiążą się z tym, że nie mamy zbyt wiele do zrobienia lub są to zadania nie do końca związane z tym, co mieliśmy obiecane.

Niemniej zawsze zdarzają się wyjątki od reguły i można zarówno trafić na niefajną małą firmę, gdzie niewiele się nauczymy, jak i na fajną dużą firmę, gdzie będziemy mieli możliwość nauczenia się wiele. W tym wszystkim pamiętaj, żeby na tym etapie próbować już wykorzystać to, czego nauczyłeś się dotychczas i szukać pracy, w tym, co lubisz. Nie bój się próbować i ryzykować.

(Okres właściwej działalności zawodowej od 30 do 40 roku życia)

Jest to czas, kiedy w końcu można się ucieszyć tym, co dotychczas się zbierało. Oczekuje się dobrej gratyfikacji za swoją pracę. Wykorzystuje się dotychczasowo zebraną wiedzę i doświadczenie. Warto tutaj powalczyć o siebie. Nie bać się prosić o podwyżkę i poszukać pracy, która faktycznie sprawia nam radość. Skoro przez poprzednie etapy zadbaliśmy o swój rozwój, wiedzę i zbieranie doświadczenia, należy teraz to wykorzystać. Nie bój się, bo jeśli nie teraz to kiedy?! 😉

Ps. Jest to też dobry czas na założenie swojej działalności.

III Środkowa kariera (35 do 55 lat)

To na tym etapie zazwyczaj obejmuje się funkcje mentorskie i menadżerskie. Posiada się duże doświadczenie zawodowe, przez co można dzielić się swoją wiedzą. Warto szanować siebie i swoją pracę. Wyceniać ją godnie. Równocześnie nie zapominać o rozwoju – w dzisiejszym świecie tak wiele rzeczy tak szybko się zmienia, więc warto być na bieżąco, aby nie zostać wyprzedzonym.

IV Późna kariera (55 lat do emerytury)

W tym czasie zbiera się owoce swojego dotychczasowego działania. Często może się wydawać, że osoby starsze w organizacji nie są już potrzebne, ale tak naprawdę one są ogromnie potrzebne i wartościowe! Mają w sobie olbrzymią mądrość, doświadczenie, którego brak osobom młodszym. Jeśli połączymy dynamikę i zapał młodszych z wiedzą i doświadczeniem starszych mamy wynik doskonały.

Chcę podkreślić, że niezależnie, na którym etapie się znajdujemy, zawsze powinniśmy słuchać swojego serca. Podejmować walkę o siebie i o satysfakcjonujące życie zawodowe. Zmiana i owszem na początku przeraża, ale to przerażenie głównie siedzi w naszej głowie. Jeśli jesteś sfrustrowany tym, jak wygląda Twoja kariera, niezależnie od tego w jakim jesteś wieku zmień coś! 


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!

A jeśli chcesz przeczytać o tym, co zrobić, jeśli podjąłeś złe decyzje pod kątem wykształcenia, zajrzyj tutaj! 

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz