jak zdobyć pewność siebie
Samorozwój

Jak zdobyć pewność siebie? – moje sposoby

Kocham czuć się dobrze ze samą sobą. Widzieć kim jestem, jak reaguję. Co mogę, a czego nie. Gdzie kończy się moja granica i zaczyna kogoś innego. Wiedzieć, że mam prawo poprosić o pomoc i odmówić, kiedy czuję, że dana propozycja mi nie pasuje. Z racji, że nie zawsze jest tak idealnie i muszę wracać do tego stanu, w którym czuję się pewnie i przypominać sobie, że przecież nie muszę się tak przejmować i mogę to zrobić, to chciałabym się z Wami podzielić właśnie tymi moimi sposobami na powrót. Na to, jak zdobyć pewność siebie i dalej jak wracać do tego poczucia pewności.

Z poprzedniego wpisu wiemy, że w ciągu naszego życia mogły wydarzyć się sytuacje, które negatywnie wpłynęły na nasze spojrzenie na siebie. Na to, jak się ze sobą czujemy. Czy jesteśmy pewni siebie, czy też nie.
Dzisiaj natomiast chciałabym Wam pokazać kilka sposobów na to, jak zdobyć pewność siebie. Co robić, żeby przestać się bać poprosić o coś w jakimś nowym miejscu, czy wymagać od innych godnego traktowania i potrafić się sprzeciwić, jeśli coś nam nie odpowiada.

Jak zdobyć pewność siebie? Stopniowo. Nie istnieje coś takiego jak szybka przemiana – to jest proces

Okey, a więc na wstępie musimy sobie jasno i wyraźnie określić, że nie istnieje coś takiego, jak szybkie przejście od szarej myszki, do osoby, od której wręcz świeci pewnością siebie.  To jest proces, który wymaga naszego zaangażowania, ale jest on baardzo fascynujący i jakże satysfakcjonujący. Pomyśl sobie tylko, jak cudownie będzie, kiedy wreszcie przestaniesz się bać, porównywać i po prostu stwierdzisz – okey – oni są ważni, ale ja też mam prawo zrobić to, czy to. Ja też mam prawo odmówić i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. A więc co? Do dzieła!

Gdzie leży problem?

Na początku zdaj sobie sprawę, gdzie leży problem. Postaraj się poznać siebie. Zrozum kim jesteś i jaką masz przeszłość. Przyjrzyj się jakie sytuacje sprawiły, że aktualnie zachowujesz się tak, a nie inaczej. Tak jak już wcześniej pisałam, zmierz się z tym, co inni kiedyś powiedzieli na Twój temat. Niekoniecznie w pojedynkę, bo to może być dla Ciebie za trudne, ale z kimś, kto będzie obok Ciebie. Z przyjacielem, psychologiem, nauczycielem, czy z rodzicem. A może wytworzyłeś sobie taki schemat, że nieustannie porównujesz się z innymi? Spróbuj z nim zawalczyć.

Poszerzaj swoją strefę komfortu

Próbuj nowych rzeczy. Poszerzaj swoją strefę komfortu. Nie chodzi teraz o to, żebyś robił coś w 100% przeciwnego z tym, co czujesz czy jak się czujesz komfortowo, ale bardzo często zmierzenie się ze strachem, który wiąże się z jakąś sytuacją, czy zrobieniem czegoś pokazuje nam, że to wcale nie jest takie straszne. Może się okazać, że zrobienie czegoś, co dotychczas Cię przerażało okaże się nie aż takie straszne. Sprawi, że zobaczysz, że Twoje strachy siedzą głównie w Twojej głowie. Popróbuj zrobić coś trochę na przekór sobie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, ale popróbuj. Sprawdź jak się czujesz np. kiedy pójdziesz gdzieś sam bez znajomych. Co się dzieje, kiedy jesteś w jakimś nowym miejscu, a jeszcze nie ma Twoich znajomych? Patrzysz w telefon udając, że wcale nie stoisz teraz sam, tylko odpisujesz na bardzo ważną wiadomość?

jak zdobyć pewność siebie

Jeśli zauważysz, że czujesz się naprawdę bardzo niepewnie spróbuj wziąć kilka głębokich wdechów i wydechów. To naprawdę pomaga. Dopuść do siebie te emocje, które czujesz i zobacz, że tak naprawdę ludzie są zajęci głównie swoimi sprawami i że mało kto zwraca na Ciebie uwagę.

Musisz siebie poznać, żeby wiedzieć dlaczego zachowujesz czy czujesz się tak, a nie inaczej

Coś co jest mega ważne w zdobyciu pewności siebie, to uzyskanie świadomości tego kim jestem i co robię. Jak dobrze siebie znasz? Jak dobrze wiesz, jak reagujesz w różnych sytuacjach? Przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że jesteś niepowtarzalną i wyjątkową jednostką. Już samo to, że jesteś sprawia, że świat się staje bogatszy. Posiadasz niepodważalną godność. Masz prawo jasno i wyraźnie mówić o swoich potrzebach i stawiać jasno granice. Kiedy to przyjmiesz do swojego serca i zrozumiesz, że serio Twoje życie się liczy, że jesteś ważny i wartościowy, to pewność siebie się pojawi. Zyskaj pewność, że widzisz w sobie samym kogoś wyjątkowego i wartościowego. Poczucie własnej wartości jest tak naprawdę podwalinami pewności siebie.

jak zdobyć pewność siebie

Żeby jednak ją odnaleźć trzeba się w siebie zagłębić. Żeby się poczuć pewnie ze samym sobą trzeba wiedzieć o sobie naprawdę dużo. To tak jak z egzaminem. Jeśli wiesz, jakie zagadnienia będą na nim poruszane i przygotowałeś się według nich. Czujesz się pewnie, natomiast jeśli nie zagłębiłeś się w wiedzę w danym temacie, to czujesz się nie pewnie. Tak samo jest z pewnością siebie. Jeśli wiesz, co sprawia, że np. czujesz się tak, a nie inaczej w danej sytuacji to masz większą kontrolę nad sobą i nad swoimi reakcjami. Czujesz się pewniej, bo odkryłeś, że jesteś niezwykłą osobą i że tak naprawdę nie ma nic dziwnego w tym, że po prostu posiedzisz gdzieś i popatrzysz będąc w samotności.

Każdy jest wyjątkowy!

Warto zdać sobie sprawę, że każda osoba to tak naprawdę taki sam człowiek jak ja i Ty. Owszem niezwykły, ale równocześnie tak bardzo podobny. Nie ma różnicy, czy urodziłeś się na wsi czy w mieście. W bogatej czy w biednej rodzinie. Czy ktoś jest sławny czy nie. Wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi.

Zadbaj o siebie. Zawsze dobry wygląd będzie sprawiał, że będziemy się czuli lepiej, pewniej. Nie siadaj w kącie, tylko zacznij działać, odkrywać i poznawać siebie.

Jak zdobyć pewność siebie? Stopniowo. Powoli poszerzać swoją strefę komfortu. Sprawdzać, co nam odpowiada, a co nie. Głęboko oddychać i nade wszystko poznawać siebie. Dlaczego się boję? Co to powoduje? Kto mi coś głupiego powiedział? To jest klucz. Pamiętaj samo nic się nie stanie. 😉


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, to będzie mi meega miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi! 😀

Daj też znać, jakie są Twoje sposoby na to, żeby dobrze się ze sobą czuć i być pewnym siebie! 😀

Natomiast jeśli chcesz mieć codzienną dawkę inspiracji i być na bieżąco z tematami, jakie poruszam to zapraszam na moje media społecznościowe! Mam nadzieję, że do zobaczenia!

Ps. Jeśli pojawiły Ci się jakieś pytania, czy chcesz o czymś pogadać, to nie krępuj się i napisz do mnie! 😀 😉

Dodaj komentarz