mózg
Samorozwój

Dlaczego tak trudno nam coś zmienić i w tym wytrwać?

Każdy z nas chciałby zmian w swoim życiu, ale mało kto chce się tak naprawdę zmienić. Dlaczego tak ciężko nam coś zmienić? Co się dzieje, że tak często zanim jeszcze osiągniemy wymarzony efekt rezygnujemy z naszych planów?

Dzisiaj Europejski Dzień Mózgu i myślę, że jest to idealna okazja, żeby trochę lepiej poznać tego „kolegę”, którego mamy w głowie. 😉 To on tak naprawdę ma wpływ na wszystko, co się w nas dzieje. To on zarządza całym naszym ciałem i emocjami. Jest najbardziej wydajnym tworem, jaki jest na świecie.

Tak naprawdę w zależności od nas i tego jak dobrze go zrozumiemy zależy to, czy będziemy efektywnie i szczęśliwie działać. Czy też zatrzymamy się w miejscu poprzestając tylko na pierwszych myślach czy odruchach, które się pojawiają, kiedy chociażby zaczynamy się zastanawiać nad wprowadzeniem jakiejś zmiany czy spróbowania czegoś nowego. Mnie osobiście ten narząd na maksa fascynuje i widzę, jak wiele można zaprzepaścić nie rozumiejąc jego działania, dlatego dzisiaj mam dla Was kilka praktycznych wskazówek, jak współpracować z naszym mózgiem.

Mózg koncentruje się na negatywach

mózg

Mózg koncentruje się na negatywach i to je wyłapuje, aby nas uchronić. To jest mechanizm, który był mega przydatny w przeszłości, ponieważ pomagał ludziom przetrwać. Niemniej w dzisiejszych czasach raczej jest przede wszystkim źródłem wielu blokad i niezrealizowanych pomysłów. W momencie, kiedy zaczynasz się sam ze sobą wdawać w taką wewnętrzną dyskusję zadaj sobie pytanie – na ile to, co myślisz jest faktycznie realne. Co byś powiedział komuś innemu, jeśli przedstawiłby Ci taki pomysł? Ze względu na ryzyko i ogrom problemów, które nasz mózg wyszukuje (a które nie są faktycznie racjonalne i bardzo prawdopodobne) my po prostu rezygnujemy. Niemniej mając świadomość, że na początku prawie każdej próby spotkasz się z tymi obawami i lękami zyskujesz przewagę nad swoim mózgiem, ponieważ wiesz, że to normalne. Możesz przejąć nad nim kontrolę i powiedzieć – okey mózgu wiem, że chcesz mnie ochronić, ale ja mimo wszystko chcę tego spróbować.

Pierwsza próba jest najtrudniejsza

Najtrudniej jest próbować po raz pierwszy, bo później, kiedy już doświadczymy, że wcale nie było aż tak strasznie, każda następna próba będzie łatwiejsza. Dlaczego tak jest? Ponieważ mózg ma wyrobione w sobie szlaki danych przekonań czy schematów, które sprawiają, że podejmujesz decyzje w taki, a nie inny sposób czy działasz tak, a nie inaczej. Każda próba wyłamania się z takiego schematu i próba zmiany danego szlaku sprawia, że nasz mózg się buntuje. Dzieje się tak, dlatego że zmiana szlaku kosztuje mózg energię, a niestety on nie lubi się wysilać. Podejmować wysiłku związanego ze zmianą. Ale również tutaj mając tę świadomość zyskujesz przewagę. Po prostu na początku drogi zastanów się czy Twój cel jest wystarczająco mocno dla Ciebie atrakcyjny? Czy jesteś gotów podjąć ten wysiłek związany z wprowadzeniem zmiany? To na pewno zaprocentuje Ci w drodze.

Samo wyobrażanie sobie celu nie starczy

Ostatnio słuchałam konferencji dr Ewy Jarczewskiej-Gerc, która powiedziała, że większość naszych planów i celów nie realizuje się, ponieważ my nie wyobrażamy sobie całej drogi, tylko sam efekt. To natomiast sprawia, że niechętnie ruszamy się z miejsca, nie mówiąc już o efektywnym wytrwaniu w jakimś postanowieniu… Dzieje się tak, dlatego że już sama koncentracja i myślenie o celu. O tym, jak to będzie jak go osiągniemy, jak się będziemy czuli wprawia nas w stan zadowolenia i przyjemności. Nie jest to tak przyjemne, jak realne osiągnięcie celu, ale na tyle przyjemne, że zatrzymujemy się w miejscu. Natomiast nawet jeśli już ruszymy w kierunku realizacji naszych planów, to nie przygotowawszy wcześniej naszego mózgu na trudności czy wysiłek, jaki po drodze nas może spotkać, jest duże prawdopodobieństwo, że nie wytrwamy.

Nie wytrwamy, ponieważ mając tylko to odczucie, jak to będzie super, kiedy ten cel osiągniemy, może się okazać, że jak zderzymy się z rzeczywistością jego realizacji, po prostu nam się odechce czy nie będziemy tak efektywni, jak moglibyśmy być w sytuacji, kiedy wcześniej zmierzylibyśmy się z tym, jakie trudności mogą nas spotkać po drodze.

Poznaj swój mózg!

Dlatego, jeśli chcesz, aby Twój mózg był Twoim sprzymierzeńcem, weź pod uwagę powyższe wskazówki jakie tutaj Ci wypisałam. Dzięki temu będziesz wiedział, co się w Tobie dzieje i będziesz mógł przejąć kontrolę. Oprócz tego możesz przygotować się mentalnie na wkroczenie na drogę do realizacji Twoich celów i planów, co jak widzisz, ma duże znaczenie. Tutaj tak naprawdę przedstawiłam Ci tylko maleńki zalążek, tego co wydaje mi się ważnym i użytecznym w temacie podejmowania się działania i realizacji celów, ale na maksa zachęcam Cię do pogłębiania tego tematu i próby lepszego poznania Twojego mózgu, bo tak jest naprawdę łatwiej funkcjonować!


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!

Natomiast, jeśli chcesz przeczytać o tym, dlaczego z trudności i z przeszkód możemy wyciągnąć naprawdę wiele, zajrzyj tutaj! 

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz