Jak podejmować dobre dla siebie decyzje
Samorozwój

Jak podejmować dobre dla siebie decyzje?

Jak podejmować dobre dla siebie decyzje? Co robić, żeby decyzje, które podejmujemy przynosiły nam radość i spokój? Pozwalały na rozwój, którego oczekujemy? Prowadziły do celów, które chcemy zrealizować?

Każdy z nas raz na jakiś czas staje przed koniecznością podjęcia różnych, ważnych decyzji. Zazwyczaj nie mamy dużej ochoty decydować co zrobić. Często chcemy, aby ktoś inny nam podpowiedział i powiedział, co będzie dla nas dobre. Obawiamy się konsekwencji, które mogą z niej wynikać. Z racji, że w moim życiu ostatnio wiele znaczących decyzji musiałam podjąć, chciałam się z Tobą podzielić kilkoma sposobami, dzięki którym wiem, że podjęłam te dobre i właściwe decyzje. Korzystając z nich, jestem przekonana, że Ty też podejmiesz dobre dla siebie decyzje:) Zapraszam do czytania!

1. Sprawdź, jak dana propozycja wpisuje się w Twoje aktualne cele i marzenia.

Przede wszystkim, kiedy pojawia się w Twoim życiu jakaś propozycja, czy widzisz u siebie chęć zmiany, zastanów się czy to wpisuje się w to do czego aktualnie dążysz? Czy jest to spójne z wartościami, jakie wyznajesz i z tym, jakim człowiekiem chciałbyś zostać zapamiętany?

Warto mieć przez całe życie wiodący cel, który chcesz realizować. Może to być wniesienie czegoś niezwykłego w świat, dokonanie jakiegoś przełomu czy bycie cudownym rodzicem. Ale może to też być coś nadrzędnego, jak np. zbawienie w wierze chrześcijańskiej.

Zastanów się czy masz coś takiego. Jeśli tak – sprawdź czy nowa propozycja pomoże Ci w dążeniu do tego, a jeśli nie – może warto, żebyś się zastanowił nad większym i dalekosiężnym celem, który będzie Ci przyświecał w podejmowaniu aktualnych decyzji i realizowaniu mniejszych celów?

2. Zobacz, w jakim kierunku woła Cię Twoje serce.

Daj sobie chwilę czasu i przestrzeni:) Pójdź na spacer, czy zawiń się w koc z herbatą – tak, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Zastanów się co czujesz, kiedy myślisz o podjęciu danej decyzji. Czy jest to spokój? Ekscytacja? Złość, smutek, a może radość?

Przyjrzyj się, jakie emocje się w Tobie pojawiają. Spojrzyj w głąb swojego serca i zastanów się, gdzie ono Cię woła? Co czujesz, kiedy myślisz o podjęciu takiej decyzji? Czy jest to coś, do czego Cię ciągnie, czy może wręcz przeciwnie? Może to jednak nie jest Twoje pragnienie tylko propozycja/narzucenie Ci czegoś, czego tak naprawdę Ty nie chcesz? Twoje serce Ci to powie:)

Zastanów się czy ta decyzja niejako wypływa z Ciebie czy też godzisz się na coś/coś rozważasz, bo wychodzisz z założenia, że tak czy tak w Twoim życiu nic lepszego się nie pojawi? Że nie zasługujesz na spełnienie swoich marzeń? Otwórz się i uwierz, że jeśli Twoje serce woła Cię w innym kierunku, to z pewnością pojawią się nowe możliwości i szanse.

Przyjrzyj się, gdzie woła Cię Twój wewnętrzny głos i pójdź za nim.

3. Przeprowadź racjonalną analizę i raz jeszcze przyjrzyj się swoim emocjom.

Kiedy już wiesz, w jakim kierunku woła Cię Twoje serce, zawsze zalecam, żeby jeszcze przed podjęciem danej decyzji obejrzeć jej prawdopodobne konsekwencje. Zracjonalizuj sobie, jak bardzo prawdopodobnym jest, że podjęcie danej decyzji przyniesie Ci akurat taki skutek? Jakie są plusy i minusy podjęcia tej decyzji? (polecam zrobić sobie tabelkę, w której rozpiszesz i jedno i drugie, dzięki czemu jasno i klarownie będziesz widzieć oba oblicza tej decyzji). Jakie masz zasoby, że sprostać realizowaniu założeń wiążących się z tą decyzją? Co już masz, a w czym musiałbyś się podciągnąć?

Kiedy już znasz ryzyko z nią związane, ale też korzyści, jakie możesz uzyskać. Wiesz, z czym mniej więcej będzie się wiązało pójście za tą decyzją, jeszcze raz spojrzyj na emocje, jakie się w Tobie pojawiają. Strach pojawi się na pewno ;P On jest zawsze, kiedy podejmujemy się czegoś nowego, więc jest normalny. Mi chodzi o takie spojrzenie głębiej. Czy za tym strachem kryje się spokój, ekscytacja i poczucie, że to przyniesie wiele dobra w Twoim życiu? Jeśli tak, to zdecydowanie warto za tym pójść 🙂


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!

A jeśli chcesz przeczytać o tym, dlaczego warto pójść za tym, do czego woła Cię serce, zajrzyj tutaj! 

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz