Samorozwój

Działaj, modlitwa sama nie zrealizuje Twoich planów!

Wkurza mnie podejście wśród ludzi wierzących, kiedy myślimy, że Bóg za nas wszystkiego dokona. Powiedzenie, że jeśli coś jest wolą Bożą, to przecież się stanie. Właśnie, że nie! W większości przypadków musisz działać po ludzku, aby osiągnąć rozeznany na modlitwie cel.

Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie. ~ Ignacy Loyola

Nowy rok, nowe cele, nowe wyzwania i w ogóle człowiek ma jakby więcej chęci niż zwykle. To jest taki czas, kiedy wierzymy, że możemy więcej. W naszym sercu pojawia się chęć i nadzieja, żeby coś zrobić, coś zmienić. W końcu zaryzykować i zrobić, to z czym tak długo się ociągaliśmy.

Jakoś tak ten początek roku sprawił, że stwierdziłam, że się z Wami podzielę moim rozkminami dotyczącymi działania. 

Katolipa

Jako osoba zaangażowana w życie Kościoła miałam styczność z wieloma ludźmi z różnych wspólnot. Mam kilka wniosków wynikających z obcowania z nimi. Coś, co najbardziej wysuwa mi się „na tapetę” w obliczu działania, nowego roku i podejmowania decyzji, to zatrważająca bierność i powiedzenie „jeśli to jest Wola Boża, to się to wydarzy/nie wydarzy”. Uhhh… Okropność!

Nie znoszę „katolipy”, która robi z nas ludzi wierzących jakieś osoby, które nie mogą podejmować decyzji. Osoby, które ciągle pozostają bierne lub oczekują znaku z Nieba zanim podejmą jakąś decyzję. Widziałam kilka, sytuacji kiedy jakaś osoba właśnie tak postąpiła i każda z nich miała fatalne skutki dla bliskich danej osoby. 

Ty działasz, Bóg daje siłę

Pan Bóg nikt za nikogo nic nie zrobi! On może pomóc, ale to ja muszę zrobić ten pierwszy krok. To tak jak w momencie, gdy św. Piotr po kroczeniu po wodzie nagle zaczyna tonąć. Coś co mnie bardzo mocno uderza w tym wszystkim, to fakt, że to św. Piotr najpierw podjął działanie. Krzyknął, żeby Jezus go uratował i w tym momencie Jezus podał mu rękę. Uratował go. Był tuż obok, ale to Piotr pierwszy zawołał. Możemy rozmyślać co by było, gdyby nie zawołał, albo dlaczego zawołał, albo jeszcze inaczej, czemu to Bóg pierwszy go nie zaczął ratować…

Ale nie to jest teraz ważne. Ważny jest symbol tego, że gdy człowiek woła, Bóg od razu interweniuje. Nie zostawia bez odpowiedzi. Tłumaczy, naprowadza na odpowiednią ścieżkę, ratuje, podnosi i prowadzi dalej. 

Módl się i realizuj

„Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj tak, jakby wszystko zależało od Ciebie”. Kocham to zdanie św. Ignacego Loyoli! Moim zdaniem pokazuje ono całą niezwykłą głębię naszego cudownego jestestwa i równocześnie tego, jak wiele wysiłku musimy włożyć w coś, aby odnieść sukces. Mam poczucie, że większość ludzi wierzących kończy to zdanie po swojemu… W taki sposób, że jego druga część brzmi tak: „działaj tak, jakby wszystko zależało też od Boga”. Nie wiem, czy ze strachu, czy z powodu jakiegoś skrzywionego obrazu Boga… Nie wiem… Ale boli mnie to, gdy widzę ludzi, którzy komplikują sobie życie, bo boją się skorzystać z narzędzi, które oferuje im dzisiejszy świat. Którzy pogrążają się w stagnacji, bo nieustannie czekają na „Boży znak z nieba”. I owszem – rozeznawanie jest bardzo ważne, ale nie robiąc niczego poza modleniem się w kościele, czy w swoim pokoju, nigdy się nie dowiemy, co tak naprawdę się nam podoba, a co nie. W czym jesteśmy dobrzy, a w czym może nie do końca. 

Wspinanie się na szczyt bardzo często wiąże się z ciężką drogą, z możliwością, że zabłądzisz czy gdzieś się skaleczysz, ale czy nie warto? Bóg prowadzi, Bóg przychodzi, ale nasze działanie też jest ważne!

Odważ się marzyć

Mam poczucie, że ludzie wierzący zdecydowanie bardziej boją się marzyć, wszystko poddają pod Wolę Bożą, myśląc, że ona przyjdzie z kosmosu, a przecież my ją mamy zapisaną w naszym sercu! 

Tak – wola Boża na Twoje życie jest zapisana w Twoim sercu! Wsłuchaj się w nie, daj się przebić temu marzeniu, temu co napawa spokojem, radością i ekscytacją Twoje serce (i oczywiście jest zgodne z dekalogiem) jest Wolą Bożą na Twoje życie.

Działaj, bo Bóg za Ciebie nic nie zrobi. W tym wszystkim pamiętaj, że On pragnie najbardziej na świecie pomóc Ci realizować te marzenia, które zapisał w Twoim sercu! 

Dodaj komentarz