Samorozwój

Dlaczego tak bardzo potrzebuję czasem odpocząć?

Nie mam czasu, muszę zrobić jeszcze to, to i to… Nie wyrabiam się… Znasz to? Ten moment, kiedy narzucamy sobie ogromne tempo, bo chcemy coś mieć, coś osiągnąć. W pewnym momencie zapętlamy się, że nieustannie coś musimy. To błędne koło. Bez odpoczynku i zdystansowania się do pewnych spraw nie jesteśmy w stanie żyć świadomie, a co za tym idzie – szczęśliwie.

Zauważam kilka aspektów, które wkraczają w moje życie, gdy jestem zmęczona i przytłoczona ilością spraw, które „muszę”.

1. Od zmęczenia uprawiam czarnowidztwo.

Znacie to? Jestem już tak zmęczona, że wydaje mi się, że nic dobrego mnie już nie czeka. Wydaje mi się, że wszystko mnie przerasta, a moje marzenia są zbyt ogromne. Cele zbyt wielkie i w ogóle wszystko jest do kitu.

Jak bardzo odmienia się moje patrzenie, kiedy jednak się wyśpię… 😉 Po prostu warto znać siebie i nauczyć się rozpoznawać, w jakich momentach nie warto się wdawać ze sobą w dyskusję. 😉 Warto wrócić do tematu, kiedy będziemy wyspani, z trzeźwym umysłem, a nasze podstawowe potrzeby będą zaspokojone.

2. Żeby ucieszyć się życiem i zobaczyć, że to, co zrobiłam ma sens.

Po co ciężko harować, skoro nawet nie mamy czasu tego docenić? Po co zarabiać pieniądze, skoro nie mamy czasu zastanowić się co naprawdę chcemy z nimi zrobić i na co wydać? Po co skoro czasami nawet w ogóle nie mamy czasu siebie docenić sprawiając sobie jakiś mały prezent. Po co pędzić, skoro nigdy nie osiągamy radości i nie doceniamy tego, co mamy, tego, co udało nam się osiągnąć?

Jeśli nie potrafimy się teraz ucieszyć z tego, co mamy, to nawet jak będziemy mieć więcej osiągnięć, pieniędzy i czegokolwiek byśmy chcieli, nie będziemy potrafili się tym ucieszyć. Ciągle będzie nas ciągnęło do przodu, do nowych zadań i celów bez docenienia tego, co za nami.

3. Aby dać z siebie 100% przy kolejnych wyzwaniach.

Bardzo często kiedy nie myślimy o sobie i o swoim ciele, ono w końcu się nam przypomina i odmawia nam posłuszeństwa. Co zrobimy, jeśli nasz organizm przestanie działać poprawnie? Niewiele, a czasami nawet nic. Należy je szanować i dbać o nie. Przecież wysypiając się, wprowadzając balans pomiędzy pracą i odpoczynkiem możemy zdecydowanie więcej zdziałać. Trzeba odpocząć, żeby mieć więcej sił do działania i móc się poświęcić realizacji nowych wyzwań i celów.

Nie jestem mistrzem w tej dziedzinie. W nagradzaniu siebie, docenianiu tego, co zrobiłam, ale w ten weekend odpuściłam i szczerze? Dobrze mi z tym. 😀
A Ty potrafisz się na chwilę zatrzymać? Zrobić dla siebie coś fajnego?


Zdjęcie: Jagoda Dziamska

Dodaj komentarz