co robić kiedy noworoczne plany nie wypalają
Samorozwój

Co zrobić, kiedy noworoczne plany nie wypalają?

Co robić, kiedy noworoczne plany nie wypalają? Jak się zachować w momencie, gdy czegoś chcieliśmy, ale w sumie przez kilka tygodni nie udało nam się tego zrealizować (ani zacząć realizować)?

Za nami ponad połowa pierwszego miesiąca nowego roku. Nie wiem, jak u Ciebie, ale mi 2022 rok, do tej pory dał dosyć mocno popalić. Tegoroczna sesja była bardzo trudna i stresująca, dodatkowo pojawiła się praca, w której miałam bardzo duże i ważne zadanie, (którym oczywiście się przejmowałam). Ciągły pęd, bo muszę gdzieś być i coś robić, a tak naprawdę w tym wszystkim pominęłam trochę siebie.

Musiałam większość moich noworocznych i dużych planów odłożyć na czas po sesji. Może dało się trochę inaczej poukładać codzienność, żebym chociaż coś ruszyła, ale z drugiej strony jestem tylko człowiekiem i też zdarza mi się czas, gdzie nie udaje mi się ogarnąć wszystkiego, tak, jakbym chciała. Możliwe, że jesteś aktualnie w podobnym punkcie. Minęło już kilka tygodni, a w Twoim życiu zamiast wielkich zmian jest albo po staremu, albo panuje jeden wielki chaos.

W takim razie co robić, kiedy faktycznie chciałeś coś osiągnąć, zrobić coś fajnego, odmienić swoje życie, ale nie wyszło?

1. Zastanów się, dlaczego tak się stało.

Przyjrzyj się, co spowodowało, że jesteś w takim punkcie w jakim jesteś? Dlaczego zrezygnowałeś z tego co chciałeś? Zabrakło Ci motywacji? A może pojawiła się choroba? Jakaś trudna sytuacja w rodzinie?

Pamiętaj, że nie wszystko zależy od Ciebie, więc jeśli wdrażanie Twoich noworocznych planów pokrzyżowały jakieś sytuacje zewnętrzne, to nie miej do siebie pretensji. Jeśli nadal są jakieś zewnętrzne przeszkody, może warto się zastanowić, czy da się je w jakiś sposób wykorzystać? Może to kwestia innej organizacji czasu? Przemyśl to i wróć do ich realizacji, kiedy tylko poczujesz, że jest na to przestrzeń. Ale… pamiętaj – bądź ze sobą szczery. 😉

Natomiast, jeśli po prostu miałeś lenia, to wróć do podstaw! Jeszcze raz ustal, dlaczego chcesz się tego podjąć i po prostu do tego wróć! Nie czekaj – nic się samo nie stanie! 😉

2. Zweryfikuj, czy jest to faktycznie coś, czego chciałeś?

Tak jak pisałam już powyżej – może warto wrócić do podstaw? Warto przyjrzeć się, czy ten cel faktycznie wynikał z Twoich pragnień? Z pragnień dotyczących rozwoju w jakiejś dziedzinie, zaopiekowania się swoim zdrowiem, czy o tym, żeby dobrze wyglądać? A może to nie było to, czego Ty tak naprawdę chcesz? Zastanów się czy ktoś Ci tego nie narzucił? Czy nie zakręciłeś się, że to musi być to? Bo media tak mówią, bo partner, rodzice, znajomi… Odpowiedz sobie czy ten cel jest faktycznie Twój?

3. Daj sobie przyzwolenie na to, że czasem Ci nie wyjdzie.

Jeśli masz serdecznie dość tych wszystkich postanowień, ciśnięcia, to po prostu sobie odpuść. Wyluzuj i po prostu odpocznij. Kiedy zdejmiesz z siebie tę presję, Twoja głowa odpocznie, wróć do tematu. Przeanalizuj (chociażby na podstawie dwóch powyższych punktów), dlaczego Ci się nie udało. Pamiętaj jednak, że wszyscy jesteśmy tylko i aż ludźmi, którzy jednak czasem popełniają błędy, którym czasem coś nie wychodzi…

4. Zacznij od nowa!

Może to błahe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś po prostu zaczął od nowa. Pamiętaj, że każdy dzień tygodnia i każda godzina tak naprawdę może być Twoim nowym rokiem, w którym zaczniesz coś zmieniać. Obierz cel i po prostu ciśnij! Oczywiście, najpierw postaraj się, złapać kontakt ze swoim wewnętrznym „chcę”. Zrób wszystko, żeby przemyśleć, czy realizowanie tego sprawi Ci satysfakcję i chcesz zaryzykować. W momencie, kiedy już stwierdzisz, że tak, chcesz tego, po prostu zacznij działać!

Tak więc, co robić, kiedy noworoczne plany nie wypalają? – Pamiętaj, że błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. A zawsze w drodze na szczyt zdarzają się postoje. W ich trakcie po prostu nabierz sił, zweryfikuj, czy dobrze idziesz lub dlaczego się zatrzymałeś i po prostu rusz dalej! 😀 Ja w Ciebie wierzę!


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną! Te osoby na pewno zyskają, a mi będzie przemiło!

A jeśli chcesz przeczytać o tym, co zrobić, żeby w tym nowym roku prowadziły Cię marzenia zajrzyj tutaj!

Zapraszam Cię również na moje media społecznościowe, gdzie znajdziesz codzienną dawkę inspiracji i motywacji!

Wskakuję na Insta!       Wskakuję na Facebooka!

Dodaj komentarz